Zamknij

Wyprawka szkolna na ostatnią chwilę. W tym tygodniu lepiej omijać sklepy

26.08.2019 14:38
 300 plus. Dobry start przynosi efekty. Wyprawka szkolna na ostatnią chwilę
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

90 procent konsumentów kupuje artykuły szkolne w sierpniu. Większość odkłada zakupy na ostatni tydzień sierpnia. W tych dniach szykuje się prawdziwe oblężenie hipermarketów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wyprawka szkolna to w najbliższych dniach głównie zmartwienie rodziców wysyłających dzieci do szkół. Według badania Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix większość z nich odwiedzi sklepy, by skompletować wyprawkę tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Jak wynika z badania, dla 36 procent ankietowanych istotna będzie jakość produktu. 14 procent stawia na wygląd, a 19 procent – na rabaty. Rodzice najchętniej będą kierowali się do hipermarketów i dyskontów. I tam też rozegra się główna walka o przejęcie tegorocznego budżetu Polaków.

To jest okazjonalny zakup, który od lat mobilizuje cały handel. Niektórzy pracownicy bywają poddawani szkoleniom pod kątem doradztwa w zakresie produktów szkolnych. Klienci są więc pewni, że nie muszą specjalnie zabiegać o towar, który czeka niemal w każdym sklepie. To przejaw zaufania do rynku.

komentuje dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego

Zwlekanie z zakupami może być uzasadnione ze względu na atrakcyjne ceny na przełomie sierpnia i września. Jest też druga strona medalu — asortyment będzie już nieco „przebrany”.

Justyna Lewandowska z Hiper-Com Poland podkreśla, że programy socjalne takie jak 300 plus przyniosły efekty.

– Wiele rodzin może teraz wydać więcej pieniędzy na wyprawkę dla dziecka. Jednak dla części klientów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, głównym czynnikiem warunkującym zakup danego artykułu wciąż będzie cena. Polacy z założenia są oszczędni, ale coraz bardziej stawiają na jakość – podkreśla Justyna Lewandowska.

Zobacz także

39 procent badanych odwiedzi hipermarkety, dyskonty odwiedzi 29 procent. Do hurtowni wybierze się 27 procent ankietowanych. 

Jak uzyskać świadczenie 300 plus?

300 złotych na wyprawkę szkolną to nowe świadczenie. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Jak wynika z rządowych szacunków, to wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Zobacz także

Warunkiem uzyskania świadczenia jest złożenie wniosku. Może to zrobić rodzic lub opiekun prawny dziecka. Od 1 lipca wniosek można złożyć online. Termin mija 30 listopada.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

RadioZET.pl