Zamknij

300 plus ponownie startuje. Od kiedy wnioski?

02.06.2020 08:18
300 plus 2020. Dla kogo? Od kiedy nabór wniosków?
fot. LightField Studios/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort rodziny zapowiedział start naboru wniosku o wypłatę świadczenia z programu Dobry start. Od kiedy i jak można otrzymać 300 zł od państwa na wyprawkę szkolną dla dziecka?

Dobry start to jedno z głównych świadczeń prorodzinnych rządu PiS. Polega na wypłacie 300-złotowego jednorazowego świadczenia, które ma wesprzeć rodziny w skompletowaniu szkolnej wyprawki dla ucznia.

- Program Dobry start ma na celu wspieranie rodziców w trudnym dla domowego budżetu czasie, bo zakup wyprawki szkolnej to zawsze spory koszt – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie z PAP.

300 plus. Od kiedy nabór wniosków?

Nabór wniosków o świadczenie w ramach programu 300 plus rusza 1 lipca. Jak podkreśliła Maląg, Dobry start to obok programu Rodzina 500 plus kolejny element "kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej naszego rządu".

Zobacz także

Przypomniała również, że uruchomiony w 2018 roku program miał i wciąż ma na celu "wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, wspieranie rodziców w tym trudnym dla domowego budżetu czasie".

Zakup wyprawki szkolnej to zawsze spory koszt, a gdy dzieci w wieku szkolnym jest więcej, taki wydatek jest naprawdę dużym obciążeniem

Marlena Maląg

Świadczenie z programu Dobry start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko od 7 do 20 lat, uczące się w szkole. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat. - Wysokość dochodów nie ma tu znaczenia – zaznaczyła Maląg.

Szefowa resortu rodziny podkreśliła również, że w ubiegłym roku wsparciem w ramach programu objęto 4,5 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono 2,67 mld zł, z czego 1,35 mld zł w 2019 r.

Zobacz także

W tym roku na realizację programu zabezpieczono w budżecie państwa 1,42 mld zł.

Od 1 sierpnia 2019 roku o świadczenie 300 plus mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

RadioZET.pl/PAP