Zamknij

30 mln zł dotacji na leczenie raka

Olga Papiernik
13.12.2017 10:15
 30 mln zł dotacji na leczenie raka
fot. Ken Treloar on Unsplash

Selvita podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) umowę dot. dofinansowania projektu pn. "Nowa generacja immunoterapii nowotworów oparta o aktywację odpowiedzi immunologicznej pacjentów", poinformowała spółka. NCBiR pokryje 30 z 44 mln zł całkowitych kosztów projektu. Okres jego realizacji został określony na lata 2017-2022.

W efekcie realizacji projektu spółka planuje wprowadzić do swojej oferty charakteryzującego się wysokim potencjałem komercyjnym kandydata na lek, umożliwiającego nowatorską immunoterapię nowotworów. Projekt jest istotnym komponentem platformy immunoonkologicznej, która stanowi znaczący element strategii grupy Selvita na lata 2017-2021, podano.

- Naszym celem jest rozwój małocząsteczkowych terapeutyków działających jako system wczesnego ostrzegania układu immunologicznego pacjenta o istnieniu komórek rakowych jako zagrożenia i jego mobilizacji. Docelowo rozwijane przez nas substancje mają pobudzić układ odpornościowy pacjenta do samodzielnej eliminacji komórek nowotworowych. - powiedział wiceprezes i dyrektor naukowy Selvity Krzysztof Brzózka.

50% pacjentów nie reaguje na obecną immunoterapię 

Szacuje się, że grupa pacjentów z zimnymi (słabo immunogenicznymi, opornymi) nowotworami nieodpowiadająca na obecną immunoterapię inhibitorami punktów kontrolnych (np. przeciwciała na PD-1 lub CTLA4) stanowi ok. 50% populacji pacjentów. Potencjalne substancje lecznicze rozwinięte w ramach dofinansowanego projektu będą zatem stanowić odpowiedź na silną, niezaspokojoną potrzebę terapeutyczną, podano także.

- Rozwój platformy immunoonkologicznej jest jednym z kluczowych elementów przedstawionej na początku sierpnia strategii grupy na lata 2017-2021. Jest to jeden z najbardziej obiecujących obszarów terapeutycznych, cechujący się bardzo wysokim potencjałem komercyjnym. - podsumowano.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP