Zamknij

3 etap "odmrażania" gospodarki. Co się zmieni od 18 maja?

13.05.2020 12:47
3 etap znoszenia obostrzeń. Od kiedy "odmrożenie" gospodarki?
fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd ogłosił wprowadzenie trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Od poniedziałku 18 maja będą znów otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Co jeszcze się zmieni?

"Odmrażanie" gospodarki podczas pandemii koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza stopniowo. Do tej pory wprowadzono dwa z 4-etapowego planu. W środę podczas konferencji prasowej poinformowano o poluzowaniu kolejnych regulacji w ramach III etapu

Co dokładnie zmieni się od poniedziałku 18 maja? 

III etap "odmrażania" gospodarki

Od tego dnia otwarte będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązywać jednak będą w nich ścisłe zasady sanitarne.

Częściowo zostają otwarte również lokale gastronomiczne - restauracje czy kawiarnie - z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. 

Od 18 maja również zmienią się zasady w transporcie publicznym. Do tej pory co drugie miejsce w autobusie czy tramwaju musiało być puste.

Z kolei od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi.

Zobacz także

I etap "odmrażania" gospodarki wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

W III etapie planowano kierunkowo, że zmiany miałyby dotyczyć otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami, a w gastronomii "umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami". Natomiast zmiany w życiu społecznym miałyby dotyczyć organizowania wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), czy organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną max. liczbą dzieci w sali).

Kancelaria premiera od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. 

RadioZET.pl/PAP