Zamknij

3,5 tys. mieszkań dla firm budowlanych

Olga Papiernik
09.12.2017 10:21
3,5 tys. mieszkań dla firm budowlanych
fot. East News

- Konferencja, podsumowująca współpracę samorządów z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma zachęcić firmy budowlane do udziału w przyszłorocznych przetargach na 3,5 tys. mieszkań. - mówił PAP wiceszef MIB Tomasz Żuchowski. Dodał, że budowy rozpoczną się w I połowie 2018 r.

Podczas konferencji 14 grudnia br. minister Żuchowski spotka się z przedstawicielami deweloperów, przedsiębiorców, architektów, inżynierów, producentów materiałów budowlanych i dostawców technologii.

Jak powiedział wiceminister, resort chce, aby - samorządy miały możliwość dialogu z wykonawcami oraz by w przetargach, które ruszą w przyszłym roku, uczestniczyło jak najwięcej firm budowlanych. Wybrane technologie mają umożliwić sprawną realizację inwestycji, a projekty i rozwiązania materiałowe mają być jak najlepszej jakości. To umożliwi uzyskanie odpowiedniej ceny i optymalnej jakości. - stwierdził Żuchowski.

Organizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa konferencja pt.: "Mieszkanie plus dziś i jutro" ma podsumować dotychczasową działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz pilotażu prowadzonego przez BGK Nieruchomości, a także omówić wyzwania i nakreślić dalsze cele realizacji programu Mieszkanie plus.

Do Warszawy zaproszono samorządy z całego Mazowsza oraz te, które podpisały listy intencyjne z Krajowym Zasobem Nieruchomości podczas ostatnich konferencji regionalnych dotyczących Mieszkania plus. W stolicy zaplanowano także podpisanie kolejnych listów intencyjnych.

Żuchowski podkreślił, że - samorządy są zainteresowane współpracą przy realizacji programu Mieszkanie plus, jednak potrzebują rzetelnej wiedzy na temat jego założeń i celów. Byliśmy w każdym województwie i rozmawialiśmy z samorządami, z zaproszonymi przedsiębiorcami, z osobami, które są zainteresowane realizacją programu. - przypomniał.

Jak tłumaczył wiceszef MIB, by skutecznie dotrzeć z informacją do każdego samorządu zostały wysłane pisma przewodnie o Mieszkaniu plus, zawierające podstawowe informacje o zasadach jego realizacji, celach i mechanizmach rynkowych, w ramach których projekty te mogą być realizowane.

Jak mówił - nie namawiamy na siłę, pokazujemy natomiast, jakie są instrumenty, na ile one są atrakcyjne dla strony samorządowej i dla przedsiębiorców. Pamiętajmy, że cel jest jeden - mieszkanie ma być dostępne dla każdego Polaka, zwłaszcza tego, którego nie stać na kredyt, czy też z wielu względów kredytu zaciągać nie chce. Natomiast chce godnie mieszkać, żyć, rozwijać się, mieć stabilizację.

W opinii wiceszefa MIB problemem jest wciąż niewiedza przedstawicieli samorządów odnośnie zasad programu Mieszkanie plus. - Ta niewiedza jest dobrze artykułowana na spotkaniach. Przedstawiciele samorządów przyznają, że dotąd bazowali na przekazie medialnym, który jest niepełny, albo tendencyjny. - tłumaczył.

Podkreślił, że - Mieszkanie plus to pełnowartościowe, pełnostandardowe mieszkanie, jakie nabywamy na tzw. rynku deweloperskim i co więcej, nie jest to mieszkanie komunalne, czy też socjalne. Budując te mieszkania patrzymy na całe otoczenie, urbanistykę, dostępność szkoły, przedszkola, komunikacji. - zaznaczył.

- Obecnie tempo rozpoczęcia prac zależy od samorządów, ich determinacji i sprawności działania. Tempo rozmów i działań narzuciliśmy dobre, trzymamy się ustalonych w harmonogramach terminów. - podsumował Żuchowski.

Pierwsze budynki programu Mieszkanie plus - na gruntach Skarbu Państwa - mają powstać w 2019 r.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Maksymalny czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał już 49 porozumień z samorządami. Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Przemyślem (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100). Z miastem Łomża i kilkoma mniejszymi gminami uzgadniane są wstępne umowy spółki celowej.

W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami. W sumie dzięki listom intencyjnym zawartym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) z gminami może powstać 3,5 tys. mieszkań z programu Mieszkanie plus.

Dodatkowo KZN zawarł listy dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie plus dotyczące 130 nieruchomości w 58 miastach wskazanych przez PKP oraz 208 nieruchomości Poczty Polskiej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit/OP