Zamknij

Disney dostał propozycje kupna kanału telewizyjnego

Olga Papiernik
03.04.2018 13:30
disney

Rupert Murdoch, 21st Century Fox, we wtorek zaproponował sprzedaż kanału telewizyjnego Sky News firmie Disney'a, aby ostatecznie zapieczętować kontrolę nad nadawcą satelitarnym Sky.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Brytyjski urząd ds. Konkurencji i rynków (CMA) tymczasowo orzekł na początku tego roku, że planowane przejęcie Murdocha nie leży w interesie publicznym i że umowa dałaby mu zbyt wiele władzy w kształtowaniu opinii publicznej.

"Uważamy, że ulepszone rozwiązania, które zaproponowaliśmy, aby zabezpieczyć niezależność redakcyjną Sky News, zajęły się kompleksowo i konstruktywnie wstępnymi obawami CMA" - powiedział Fox we wtorek.

Nowojorski potentat rozrywkowy Fox już zaoferował 111,4 miliarda za 61 procent Sky, którego jeszcze nie posiada, ale w Wielkiej Brytanii trwają dyskusje nad rosnącym wpływem urodzonego w Australii amerykańskiego potentata, Murdocha.

W tym samym czasie Disney ogłosił w grudniu zeszłego roku, że kupi Foxa za 52,4 miliarda dolarów.

Zobacz także

Fox podkreślił we wtorek, że Disney kupi Sky News, nawet jeśli nie kupi grupy Murdocha.

"21st Century Fox (21CF) zaproponował nowe środki zaradcze, które miałyby wpływ na prawną separację pomiędzy Sky News a resztą Sky, ustanawiając Sky News jako odrębną spółkę w Sky Group, z własnym w pełni niezależnym zarządem i pod kontrolą szefa Sky News.

"Zgodnie z tą propozycją, Sky News będzie działać całkowicie niezależnie, z gwarancją finansowania przez 21CF przez 15 lat."

"Alternatywnie, firma The Walt Disney Company wyraziła zainteresowanie zakupem Sky News, mając na względzie dodanie go do istniejącego portfolio kanałów telewizyjnych Disneya, niezależnie od tego, czy Disney planuje przejęcie wpływów 21CF.

W międzyczasie Fox zwiększył swoje przejęcia w Sky po tym, jak amerykański gigant kablowy Comcast zaoferował w lutym ponad 22 miliardy dolarów dla całej grupy.

Oferta Fox, o wartości 10,75 USD za akcję Sky, jest znacznie niższa niż oferta Comcast o wartości 12,12 GBP.

rfj/bcp/jh/THE WALT DISNEY COMPANY/COMCAST/SKY/OP