Zamknij

"Szokujące prognozy" na 2020 rok. Węgry opuszczą Unię?

03.12.2019 19:30
2020 rok i "szokujące prognozy" Saxo Banku. Węgry wyjdą z Unii i Trump opuści Biały Dom?
fot. Jurgis Mankauskas/Shutterstock (ilustracyjne)

Wyjście Węgier z Unii Europejskiej, kryzys gospodarczy w Szwecji czy Demokraci w Białym Domu - to tylko kilka z "szokujących" prognoz na 2020 rok, które mogą wstrząsnąć rynkami finansowymi. Zestawienie przygotował duński Saxo Bank.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

To kolejna edycja prognoz przygotowanych przez Saxo Bank, z których część wydaje się mało prawdopodobna. Jednak są możliwe, na co wskazali analitycy duńskiego banku i pokazali ewentualne skutki takich wstrząsów. 

Węgry wyjdą z UE?

W jednym ze scenariuszy Saxo Bank przewidział wyjścia Węgier z Unii Europejskiej. Jak mogłoby do tego dojść? Według analityków premier Węgier Victor Orban ostro zareagowałby na wdrożenie kolejnych etapów procedury art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Zobacz także

Rozpoczęto ją w związku z łamaniem przez rząd w Budapeszcie zasad praworządności UE np. przez reformę sądownictwa. 

Z podobnego powodu Komisja Europejska w grudniu 2017 roku wszczęła przeciwko Polsce rozpoczęcie procedury art. 7. Na jej końcu przewidziane są nawet sankcje dla kraju unijnego, który łamie podstawowe europejskie wartości napisane w traktacie. 

Dodatkowo Węgry do dalszego członkostwa w UE miałaby zniechęcić wizja zakończenia transferów finansowych w postaci dotacji z funduszy strukturalnych UE.

Zobacz także

Rezultat? Węgierski forint (HUF) straciłaby na wartości. Rynki obawiałyby się wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z państw unijnych będą ponownie rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.

Kryzys w Szwecji?

Duński bank ostrzegł również ewentualny kryzys finansowy w Szwecji. Do recesji miałby doprowadzić polityka otwartości wobec imigrantów, a dokładnie nagła zmiana tego modelu przez rząd w Sztokholmie.  

Mała i otwarta gospodarka Szwecji w obliczy kryzysu byłaby niezwykle wrażliwa na globalne spowolnienie.

Zobacz także

Trump opuści Biały Dom?

Analitycy Saxo Bank w swoich prognozach sporo miejsca poświęcili Stanom Zjednoczonym. Rok 2020 za oceanem odbędą się wybory prezydenckie, w których o reelekcję będzie walczył z poparciem Republikanów prezydent USA Donald Trump.

Amerykanie również wybiorą nową Izbę Reprezentantów oraz część składu Senatu. Jeśli Demokratom udałoby się zdobyć większość w obu izbach oraz odbić Biały Dom, to akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej potaniałyby o 50 procent. 

Stałoby się tak, jeśli Demokraci wprowadziliby powszechną opiekę zdrowotną i rozpoczęli negocjacje w sprawie cen leków. Pokonanie Republikanów i Donalda Trumpa miałoby zapewnić Demokratom poparcie kobiet oraz milenialsów (osób w wieku 20-40 lat).  

Zobacz także

Lista 10 "szokujących prognoz" na 2020 rok według Saxo Bank:

1. Rosja głównym wygranym w kwestii zielonej i czarnej energii,
2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu,
3. Zwrot polityki Europejskiego Banku Centralnego i podwyżka stóp procentowych,
4. Rynek energii się nie zazieleni,
5. RPA padnie ofiarą długu koncernu energetycznego ESKOM,
6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy,
7. W Szwecji zapanuje kryzys,
8. Demokraci wygrają wybory w 2020 roku dzięki głosom kobiet i millenialsów,
9. Węgry wychodzą z Unii Europejskiej,
10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara.

Dla porównania, wśród "szokujących prognoz" na mijający 2019 rok Saxo Bank wpisał m.in. zwolnienie prezesa Rezerwy Federalnej USA Jerome Powella, objęcie władzy w Wielkiej Brytanii przez lidera Partii Pracy Jeremy'ego Cobryna czy recesję w Niemczech.

RadioZET.pl/300gospodarka.pl/Money.pl