Zamknij

2018 może być rekordowy dla inwestycji w nieruchomości

Olga Papiernik
13.03.2018 12:04
budowa, nieruchomość
fot. Tomasz Kawka/East News

Wolumen obrotów w Polsce na rynkach inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrósł do rekordowego poziomu ponad 5 mld euro w ubiegłym roku, przy czym najwięcej kapitału inwestorzy ulokowali w nieruchomościach sektora handlowego. Rok 2018 na polskim rynku może być jeszcze lepszy, zważywszy, że wartość transakcji finalizowanych i będących na zaawansowanym etapie negocjacji przekracza już 3 mld euro, uważa zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce Marek Paczuski. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills "European Investment Briefing" wynika, że w 2017 r. wartość transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 234 mld euro, co oznacza wzrost o 7% r/r. Największe wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w Austrii (+74%), Rumunii (+54%), Holandii (+46%) oraz Danii (+32%). W ubiegłym roku wolumen obrotów w Polsce wzrósł do rekordowego poziomu ponad 5 mld euro, przy czym najwięcej kapitału inwestorzy ulokowali w nieruchomościach sektora handlowego.

- W Polsce silny popyt ze strony inwestorów oraz ograniczona podaż aktywów, zwłaszcza w segmencie prime, przy jednocześnie dużej ilości dostępnego, a także napływu nowego kapitału to główne czynniki, które powodują presję na stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości - spadły one już do najniższego poziomu w historii. Rok 2018 na polskim rynku może być rekordowy, zważywszy, że wartość transakcji finalizowanych i będących na zaawansowanym etapie negocjacji przekracza już 3 mld euro - powiedział Paczuski.

Udział kapitału zagranicznego w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych w 2017 r. wyniósł ponad 50% (44% w 2016 r.), przy czym najbardziej aktywnymi graczami wśród inwestorów zagranicznych były podmioty azjatyckie. Jednak według danych firmy Savills, pomijając Wielką Brytanię, to inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych zainwestowali najwięcej kapitału w Europie kontynentalnej przy udziale w rynku na poziomie 9%; ich celem były głównie pojedyncze, najbardziej atrakcyjne aktywa charakteryzujące się niższymi stopami kapitalizacji. Z kolei inwestorzy krajowi najbardziej interesowali się aktywami w mniejszych miastach zapewniającymi wysokie zyski i perspektywę kompresji stóp kapitalizacji, podano również.

ISBnews/OP