Zamknij

Mieszkania będą jeszcze droższe w 2018 r.

Olga Papiernik
04.04.2018 11:06
pokój
fot. Breather on Unsplash

 Ceny mieszkań wzrosną o kilka procent w 2018 r., a sprzedaż na rynku pierwotnym nieco spadnie, wynika z raportu "Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w 2018 r.", przygotowanego przez ekspertów banku BGŻ BNP Paribas. Program Mieszkanie + nie wpłynie istotnie na cały rynek, natomiast branża deweloperska zmierzy się z rosnącymi kosztami materiałów, zatrudnienia i ziemi.

Zobacz także

- W 2018 r. na rynku mieszkaniowym powinniśmy obserwować dalsze kilkuprocentowe wzrosty cen mieszkań, szczególnie tych z inwestycji nowo wprowadzanych do sprzedaży. Przy czym w I półroczu mogą one być wyższe względem II połowy 2018 r. - powiedziała analityk sektorowa w banku BGŻ BNP Paribas Monika Orłowska.

Bank nie spodziewa się, aby nowe programy rządowe istotnie wpłynęły na relację podaży i popytu na rynku mieszkaniowym.

- Pierwsze projekty z programu 'Mieszkanie +' będą zlokalizowane poza dużymi miastami, stąd nie będą aż tak silnie wpływać na cały rynek – dodała Orłowska.

Zobacz także

Eksperci banku oceniają, że w 2018 r. problemem dla branży deweloperskiej będą rosnące koszty materiałów budowlanych i zatrudnienia oraz coraz wyższe ceny ziemi pod budowę nowych inwestycji.

- Nowelizacja ustawy dot. obrotu ziemią rolną z 2016 r. praktycznie zamknęła w dużych miastach możliwość zakupów ziemi rolnej przez deweloperów - stwierdziła ekspertka z BGŻ BNP Paribas.

Bank BGŻ BNP Paribas oczekuje stabilizacji sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na poziomie nieco niższym od rekordowego 2017 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Ekonomiści banku są zdania, że osiągnięcie wyższej sprzedaży mieszkań w 2018 r. wobec ubiegłorocznej, historycznie najwyższej na rynku pierwotnym jest mało prawdopodobne, ale zainteresowanie tym rynkiem nie powinno drastycznie spaść, a popyt powinien się ustabilizować na poziomie zbliżonym lub nieco niższym do tego z 2017 r.

- W strukturze nabywców istotny (55-60%) pozostanie udział nabywców gotówkowych i zakupów inwestycyjnych. Rosnąć powinna liczba kredytobiorców spłacających w całości kredyt z dofinansowaniem z programu RnS. Część z tych gospodarstw domowych może być zainteresowana zakupem nowej - większej nieruchomości - powiedziała Orłowska.

Z analizy planów deweloperów na kolejne lata wynika, że w 2018 r. notowane będą kolejne rekordy w podaży nowych mieszkań, podano także.

- Niemniej utrzymywanie dobrej kondycji branży kolejny rok z rzędu, przy jej wysokiej cykliczności, skłania ponownie do pytań o wzrost prawdopodobieństwa przeinwestowania - zastrzegła ekspertka.

Zobacz także

ISBnews/OP