Zamknij

20 grudnia 2021 potanieją paliwa. Obajtek zdradził, o ile

08.12.2021 12:08
Daniel Obajtek
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Daniel Obajtek, szef Orlenu, zapowiedział obniżenie cen paliw na stacjach po wejściu w życie pierwszych postanowień tarczy antyinflacyjnej. Na kilka dni przed 20 grudnia 2021 warto będzie wstrzymać się z tankowaniem – ceny staną się zauważalnie niższe. Rewolucji jednak nie będzie.

Tarcza antyinflacyjna zmniejszy ceny paliw dzięki obniżeniu akcyzy do minimalnego obowiązującego w Unii Europejskiej poziomu oraz wstrzymaniu pobierania podatku handlowego. Rząd zdradził, że według optymistów powinno to obniżyć ceny paliw o około 30 groszy na litrze.

Jak się okazało, do grona wyjątkowych optymistów należy Daniel Obajtek. Szef PKN Orlen zadeklarował, że już pierwsza część tarczy doprowadzi do obniżenia cen na stacjach koncernu o 30 groszy na litrze. Czy to oznacza, że w styczniu 2022 benzyna i olej napędowy potanieją jeszcze bardziej?

20 grudnia 2021 spadną ceny paliw. Obajtek: o 30 groszy na litrze

Tarcza antyinflacyjna nie jest konsekwentna. W przypadku prądu elektrycznego, gazu ziemnego oraz ciepła systemowego przewidziano obniżki akcyzy oraz stawek podatku VAT. W przypadku paliw zdecydowano się tylko na to pierwsze rozwiązanie.

Gdyby zredukować także podatek od wartości dodanej pobierany przy sprzedaży benzyny i oleju napędowego, cena za litr spadłaby do 4,80 zł. Oznaczałoby to jednak ogromny spadek przychodów budżetowych, na co zgody w rządzie nie ma.

W rezultacie, jak oznajmił Daniel Obajtek w TVP Info, cena paliwa już po uwzględnieniu obniżki podatków oraz spadku cen ropy będzie w dalszym ciągu wysoka.

Zaproponowany przez rząd pakiet antyinflacyjny i nasze działania pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze już od 20 grudnia. (…) Ceny benzyny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr.

Daniel Obajtek

Specjaliści spodziewali się, że obniżka akcyzy pozwoli na obniżenie cen paliw o około 20 groszy na litrze, dodatkowe 10 groszy miało pochodzić ze wstrzymania poboru podatku handlowego.

Obniżona akcyza na paliwa oraz zawieszenie pobierania podatku handlowego ma obowiązywać do 31 maja 2022 roku. Obniżki podatków na prąd elektryczny, gaz i ciepło będą stosowane do 31 marca 2022.

RadioZET.pl/money.pl