Zamknij

2 mld zł dla TVP. Pracownicy z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy

04.03.2020 09:31
2 mld zł dla TVP. Pracownicy telewizji publicznej: grozi nam niewypłacalność
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

TVP grozi niewypłacalność bez rekompensaty w wysokości 2 mld zł - napisali pracownicy telewizji publicznej w liście do prezydenta. Andrzej Duda wciąż nie podjął decyzji, czy podpisze ustawę przyznającą dodatkowe pieniądze dla TVP i Polskiego Radia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, wśród pracowników TVP krąży do podpisu list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. Apelują w nim o podpisanie ustawy przyznającej 1,95 mld zł z budżetu państwa dla mediów publicznych w ramach rekompensaty za straty abonamentowe. 

Projekt ustawy autorstwa posłów PiS wzbudził kontrowersje. Opozycja zaapelowała o przeznaczenie prawie 2 mld zł zamiast na TVP i Polskie Radio na pomoc pacjentom z oddziałów onkologicznych.

Prezydent Andrzej Duda nadal nie zadecydował, co zrobi z ustawą o rekompensacie - może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.   

Zobacz także

"To oznaczałoby tragedię wielu pracowników"

Apel do prezydenta skierowało NSZZ "Solidarność", w którym prosi o podpisanie ustawy z rekompensatą. "Wpływy z abonamentu są zatrważająco niskie, co zagraża funkcjonowaniu mediów publicznych" - napisali w liście związkowcy.

W Telewizji Polskiej pracuje około trzech tysięcy osób, a ewentualne zawetowanie ustawy doprowadziłoby nie tylko do zahamowania rozwoju firmy, ale także możliwych zwolnień grupowych. To oznaczałoby tragedię wielu pracowników

NSZZ "Solidarność"

Jarosław Najmoła, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Telewizji Polskiej, w liście podkreślił, że w ostatnich latach wzrosła liczba produkcji realizowanych wewnętrznie w TVP, następuje rozwój technologiczny, a "oglądalność TVP wzrasta, przy jednoczesnym spadkach u konkurencji".

TVP grozi niewypłacalność?

Ponadto wśród pracowników TVP w oddziale przy placu Powstańców Warszawskich w stolicy oraz innych ośrodkach krąży inny list skierowany do Andrzeja Dudy. Miało się pod nim podpisać co najmniej kilkaset pracowników telewizji publicznej.

Zobacz także

"Niezwłocznie po ewentualnym ogłoszeniu weta przez Pana Prezydenta w Spółce nastąpi stan grożącej niewypłacalności. Faktyczna niewypłacalność nastąpi kilka tygodni później" - napisano w liście pracowników TVP do prezydenta

Telewizja zmuszona będzie natychmiast rozpocząć restrukturyzację w pierwszych krokach polegającą na ograniczeniu działalności programów nieprzychodowych takich jak: TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, 16 oddziałów programów regionalnych TVP S.A oraz ograniczeniu bądź likwidacji takich programów jak TVP Sport, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP ABC, a także zamknięciu serwisów internetowych. Równolegle musiałaby rozpocząć się procedura zwolnień grupowych, najprawdopodobniej już w miesiącu marcu. Możliwe są również protesty organizowane przez związki zawodowe

Pracownicy TVP

Zobacz także

W liście do Dudy pracownicy telewizji publicznej wskazali, że brak pieniędzy z rekompensaty "postawi Telewizję Polską przed wyborem, czy uiszczać podatki i należności pracownicze czy też opłacać zobowiązania z tytułu pożyczek i wyemitowanych obligacji".

Po kilku tygodniach konieczności dokonywania takiego wyboru nastąpi utrata płynności finansowej

Pracownicy TVP

Planowana rekompensata abonamentowa będzie trzecią, która została przekazana do mediów publicznych z budżetu państwa od czasu przejęcia władzy przez PiS w 2015 roku.

Jak przypomniały Wirtualnemedia.pl, TVP i Polskie Radio w ciągu ostatnich lat otrzymały 2,4 mld zł pomocy publicznej.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl