Zamknij

Chora na raka musi spłacać zaległy abonament. "Gest Lichockiej był do mnie"

06.03.2020 12:51
2 mld dla TVP. Chora na raka musi spłacać zaległy abonament RTV
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Prawie 70-letnia pani Izabela, która cierpi na zaawansowanego raka tarczycy, ma do spłaty prawie 2 tys. zł z tytułu zaległego abonamentu RTV. - Kiedy zobaczyłam gest posłanki Lichockiej, poczułam, że to do mnie - powiedziała kobieta w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

TVP i Polskie Radio mogą otrzymać 1,95 mld zł rekompensaty z tytułu niezapłaconego abonamentu.

Do północy w piątek 6 marca prezydent Andrzej Duda ma czas na decyzję w sprawie ustawy o abonamencie. Może ją zawetować, podpisać, lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz także

"Po operacji miałam inne rzeczy w głowie"

Zdaniem polityków opozycji prawie 2 mld zł, zamiast do mediów publicznych, powinny trafić do pacjentów oddziałów onkologicznych.

Z kolei PiS broni ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych, które potrzebują dodatkowych pieniędzy z powodu luki niepłacenia przez Polaków abonamentu radiowo-telewizyjnego.

"Gazeta Wyborcza" opisała historię prawie 70-letniej pani Izabeli z warszawskiego Mokotowa. Kobieta w ubiegłym roku dowiedziała się, że jest w czwartym stadium zaawansowanego nowotworu tarczycy.

W październiku 2019 roku przeszła operację wycięcia tarczycy. 

Codziennie patrzę na setki pacjentów. W centrum onkologii jest tyle ludzi, że - gdyby wszyscy wyszli na zewnątrz - ktoś mógłby pomyśleć, że to manifestacja. Kto tego nie przeżył, nie wie, co to znaczy chorować na raka

Pani Izabela

Zobacz także

Miesiąc po operacji kobieta otrzymała pismo z Poczty Polskiej w sprawie zapłaty zaległego abonamentu RTV. Za pięć lat niepłącenia otrzymała rachunek na prawie 2 tys. zł (suma 22,70 zł miesięcznego abonamentu plus 49 gr odsetek za zwłokę).

Przegapiłam. Byłam po operacji, miałam inne rzeczy na głowie, ale myślałam, że jeszcze się odwołam

Pani Izabela

W rezultacie fiskus powiadomił Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i z emerytury pani Izabeli od stycznia potrącane jest około po 700 zł.

- To ponad jedna trzecia mojego świadczenia - podkreśliła kobieta w rozmowie z "Wyborczą".

Leki, które teraz przyjmuję, kosztują około 400 złotych miesięcznie. Do pierwszego mi nie wystarcza. To upokarzające, ale musiałam poprosić o pomoc swoje dorosłe dzieci

Pani Izabela

Zobacz także

"Chciałam wyrzucić telewizor"

Dlaczego pani Izabela musi zapłacić zaległy abonament? Kobieta około 15 lat temu przestała opłacać go, kiedy założyła u siebie telewizję kablową. Jednak się nie wyrejestrowała z listy abonentów RTV. Jak podała "Wyborcza", rocznie Poczta Polska wysyła około pół miliona listów z wezwaniem do takich abonentów.

Zaległości finansowe sprzed 5 lat się przedawniają, w tym przypadku, dlatego kobiecie została naliczona opłata własnie za okres ostatnich 5 lat.

- Zgodnie z prawem możemy wtedy zastosować egzekucję ze świadczenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także renty socjalnej maksymalnie do 25 procent jego wysokości - powiedziała Justyna Pasieczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, cytowana przez dziennik.

Pani Izabela w rozmowie z "Wyborczą" odniosła się do gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej. 13 lutego podczas sejmowej debaty nad odrzuceniem senackiego weta ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych pokazała środkowy palec w kierunku polityków opozycji.

- Jestem przykładem tego, jak w Polsce nie leczy się raka. Ile trzeba czekać na każdą wizytę, badanie i zabieg. Wiem, jak bardzo potrzebujemy pieniędzy na onkologię - mówiła Pani Izabela, cytowana przez gazetę.

Debatę o przekazaniu 2 miliardów złotych na rządowe media oglądałam w telewizji. Kiedy zobaczyłam gest posłanki Lichockiej, poczułam, że to do mnie. Chciałam wyrzucić telewizor przez okno. Ale nie miałam siły. Po kolejnym naświetlaniu ciężko mi było wstać z łóżka

Pani Izabela

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza