Zamknij

2 mld zł na media publiczne. To więcej, niż WOŚP zebrał przez 28 lat

09.03.2020 11:19
WOŚP przez 28 nie zebrał tyle, ile TVP dostanie od rządu
fot. Jan Bielecki/East News

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 28 lat działalności uzbierała ponad 1,3 mld złotych. Jerzy Owsiak w rozmowie dla Radia ZET porównuje te kwotę z dotacją, która zasili budżet mediów publicznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podczas tegorocznego 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano łącznie 186 mln 133 tys. 610 zł 66 groszy. Łączna kwota uzbierana przez 28 lat przez orkiestrę to ponad 1,3 mld złotych.

Portal ciekaweliczby.pl porównał tę kwotę z rekompensatą abonamentową przekazaną mediom publicznym.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia.  Chodzi o straty z tytułu nieopłacanego abonamentu.

Zobacz także

Jerzy Owsiak w rozmowie z dla Radia ZET odniósł się do przekazania na rzecz mediów publicznych kwoty prawie dwóch miliardów złotych. Wskazał, że przez 28 lat działania orkiestry, do szpitali trafił sprzęt o równowartości 1,3 mld złotych. Tymczasem media publiczne jednego roku wydadzą otrzymane 2 miliardy złotych.

Posłuchaj podcastu

Owsiak zasugerował, że prezydent popełnił błąd podpisując ustawę o miliardowych rekompensatach dla mediów publicznych.  

- To w ogóle nie powinien tego podpisywać. Tak naprawdę przy takiej sumie i przy takim przeznaczeniu tych pieniędzy powinno być rozpisane referendum. (…) To nie prezydent, moim zdaniem, ma decydować, czy telewizja ma mieć pieniądze czy też nie - mówił Owsiak.

Czy ta telewizja będzie mi pokazywała codziennie koncert Rolling Stonesów na przykład? Bo ja ich bardzo lubię. Nie, nie będzie tego pokazywała i też mówiłem o tym. Panie prezydencie, telewizja nie leczy. Telewizja ma bawić, niech to robi jak najlepiej, ale nie leczy. To jest bzdura, którą usłyszałem niestety, kiedy motywowano, jak te pieniądze wydać. Tak, powinna być narodowa dyskusja na ten temat 

– mówił Jerzy Owsiak dla Radia ZET

RadioZET.pl