Zamknij

2 listopada wolny od pracy? Minister zdrowia wyjaśnia

19.10.2020 14:09
2 listopada 2020 wolny od pracy? Minister zdrowia wyjaśnia
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Wszystkich Świętych wypada w weekend, ale i tak miliony Polaków mogą tłumnie odwiedzać groby zmarłych. Czy rząd planuje zamknąć cmentarze i ustanowić dzień wolny w okolicy 1 listopada? 

Pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost liczby zakażeń w ostatnich tygodniach sprawiło nałożenie dodatkowych obostrzeń. Od soboty 17 października aż 152 powiaty, w których mieszka ok. 70 proc. Polaków, znalazły się w czerwonej strefie. Rząd Mateusza Morawieckiego nie zdecydował się jednak na zamknięcie cmentarzy, które są coraz częściej odwiedzane w związku ze zbliżającymi się Wszystkimi Świętymi.

W tym roku 1 listopada wypada w niedzielę. Jednak mimo to miliony Polaków mogą nie znaleźć wystarczająco czasu, aby odwiedzić groby bliskich w innym czasie. Jakie plany dotyczące Wszystkich Świętych ma gabinet Mateusza Morawieckiego?

2 listopada dniem wolnym od pracy?

Zapytaliśmy o to podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W jego ocenie Wszystkich Świętych jest " bardzo zakorzenione w polskiej kulturze".

Zobacz także

- Na razie stoimy na stanowisku, że nie wyobrażamy sobie zamknięcie cmentarzy, o czym się mówi, albo ograniczenia tego ruchu w sposób administracyjny - oświadczył szef resortu zdrowia.

Podkreślił, że każda wizyta na cmentarzu musi odbywać się w maseczce. - Po drugie namawiamy wszystkich, przede wszystkim seniorów, żeby tych wizyt nie kumulować 1 listopada, tylko starać się je rozkładać systematycznie w tygodniu poprzedzającym i następującym po 1 listopada - tłumaczył Niedzielski.

Jako rząd będziemy informować o takich możliwościach i namawiamy do rozłożenia wizyt na cmentarzach przez całe 2 tygodnie, nie tak, aby skumulować je w jednym dniu

Adam Niedzielski

Czy zatem rząd bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego np. 2 listopada? Taką możliwość ma premier dzięki tzw. ustawie covidowej, która została uchwalona w marcu tego roku.

Zobacz także

- Wolny dzień w poniedziałek (2 listopada - przyp. red.) był przez nas analizowany, ale na tę chwilę nie ma takiej zgody i podejścia, żebyśmy taki dzień wolny utworzyli - wyjaśnił Niedzielski.

Minister zdrowia stanowisko rządu w tej sprawie wyjaśnił w prosty sposób. - W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa. Takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów i podróżowania. Realizujemy strategię zostań w domu, na ile jest to możliwe - podkreślił.

RadioZET.pl