Zamknij

2,2 mln zł odszkodowań za nielegalne oprogramowanie w 2017 r.

Olga Papiernik
28.03.2018 13:50
komputer
fot. Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Łączna wartość odszkodowań dla producentów zrzeszonych w BSA za korzystanie przez firmy z nielicencjonowanego oprogramowania wyniosła 2,2 mln zł w 2017 r. i wzrosła o 46% r/r, podała organizacja. Łączna kwota odszkodowań na mocy ugód wzrosła o 23% r/r, a na mocy wyroków sądowych o ponad 50%.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Wzrost kwot odszkodowań, w szczególności tych orzeczonych przez sądy może cieszyć, bo świadczy o tym, że są one coraz mniej pobłażliwie dla tego rodzaju przestępstw i szacowania szkody. Z drugiej strony, dane te potwierdzają, że korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania jest w Polsce nadal poważnym problemem - skomentował przedstawiciel BSA w Polsce Bartłomiej Witucki.

Pirackie oprogramowanie, prawa autorskie

Jego zdaniem, podobnie należy ocenić szacunki skali tego zjawiska. Tzw. stopa piractwa spada - według trzech ostatnich edycji globalnego badania BSA, skala nielicencjonowanego oprogramowania spadła z 53% do 48% (53% w 2011, 51% w 2013 i 48% w 2015 roku). Z drugiej strony, pomimo tego spadku, skala naruszania praw autorskich do oprogramowania jest w Polsce nadal wysoka w porównaniu do średniej w UE, wynoszącej 29%, czy średniej światowej na poziomie 38%.

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania obejmuje dwa przestępstwa: uzyskania programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 278 §2 k.k.) lub rozpowszechniania programu komputerowego bez uprawnienia lub wbrew jego warunkom (art. 116 §1 i inne ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

W latach 2012-2017 łączna wysokość odszkodowań, które firmy i osoby prywatne w Polsce zobowiązały się zapłacić na mocy ugód i wyroków sądowych, wyniosła ponad 12 mln zł, podano także.

BSA podkreśla, że stara się działać efektywnie nie tylko w zakresie zwalczania przestępczości komputerowej, ale i sferze podnoszenia świadomości ryzyk związanych z korzystaniem z nielicencjonowanego oprogramowania, jak i korzyści płynących z najlepszych praktyk zarządzania oprogramowaniem.

W zakresie działań prawnych, w 2017 roku podjęliśmy w Polsce ponad 800 czynności procesowych. Jednocześnie, w naszych lokalnych inicjatywach edukacyjnych wzięło udział ponad 250 osób odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem IT w firmach i instytucjach, a kampanie informacyjne BSA dotarły do ponad 3 000 organizacji - wskazał Witucki.

BSA (The Software Alliance) jest światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym.

ISBnews/OP