Zamknij

Zmiany w PIT już obowiązują. Wszyscy zarobimy więcej

01.10.2019 08:08
Co oznacza obniżka PIT?
fot. Shutterstock/WAYHOME studio (ilustracyjne)

Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych to oszczędności nie tylko dla pracowników, ale także dla emerytów i rencistów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Obniżenie stawki PIT z 18 do 17 procent dla przeciętnego podatnika wygeneruje oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Niższy podatek to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego. Reforma ta dotyczy wszystkich podatników: zarówno pracujących na etacie, wykonujących dzieło czy zlecenie, prowadzących działalność gospodarczą, jak też emerytów i rencistów.

Nowe zasady rozliczeń ze skarbówką już obowiązują.

Niższe koszty pracy. Koszty uzyskania przychodu na nowo

Obniżenie podatku nastąpi poprzez obniżenie kosztów pracy i co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Koszty te należy rozumieć jako wydatki, które podatnik poniósł w celu uzyskania przychodów. Ich odliczenie w konsekwencji zmniejsza wysokość podatku do zapłaty. Obniżenie kosztów pracy i wzrost kosztów podatkowych wpisuje się w działania mające na celu zmniejszenie klina podatkowego. Chodzi o różnicę między pensją brutto a wynagrodzeniem „na rękę”.

Zobacz także

  • Pracownik miejscowy zatrudniony na podstawie jednej umowy odliczy nie 1335 złotych, lecz 3000 złotych.
  • Miejscowi jednoetatowcy miesięcznie odliczą nie 111,25 złotych, lecz 250 złotych. 
  • Miesięczne odliczenie jednoetatowców dojeżdżających wzrośnie z 139,06 złotych do 300 złotych 
  • Roczne koszty dla jednoetatowców, którzy dojeżdżają do pracy, wzrosną z 1668,72 złotych do 3600 złotych.
  • Limit kosztów dla pracowników zatrudnionych na podstawie wielu umów wzrośnie z 2 tysięcy do 4,5 tysiąca złotych rocznie. 
  • Dojeżdżający wieloetatowcy odliczą rocznie 5400 złotych zamiast 2500 złotych.

Nowa skala podatkowa

Zgodnie z reformą niższa stawka PIT będzie dotyczyła przychodów do granicy pierwszego progu podatkowego tj. 85 528 złotych. Zarobki powyżej tej kwoty będą opodatkowane jak dotychczas – 32-procentową stawką PIT. To ważne nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców i księgowych przy rocznym rozliczeniu. 

Zobacz także

Jak przypomina resort finansów, niższa, 17-procentowa stawka PIT będzie obowiązywać już w ostatnim kwartale 2019 roku, czyli przez 1/4 bieżącego roku. Niesie to za sobą zmiany w pobieraniu przez firmy zaliczek na podatek dochodowy. Całość dochodu za 2019 r. rozliczą według uśrednionej stawki 17,75.

PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU      PODATEK WYNOSI
Do 85 528 złotych 17 procent minus kwota zmniejszająca podatek
Powyżej 85 528 złotych 14 539,76 plus 32 procent nadwyżki od 85 528 złotych minus kwota zmniejszająca podatek

       

Bez zmian pozostanie degresywna kwota wolna od podatku (wynosząca od 8 000 zł do 0 zł).

Roczny zysk podatnika o najniższym wynagrodzeniu – w 2019 roku to 2250 złotych brutto – wyniesie 472 złote. Natomiast przy zarobkach 4 765 złotych, co stanowi przeciętne wynagrodzenie w gospodarce – roczny zysk wyniesie 732 złote.  

Zobacz także

Zyski także dla emerytów

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmiany odczują wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, a więc także emeryci i renciści.

Zobacz także

ZUS także wypłaci większe świadczenie za październik – przypomina rzecznik urzędu Wojciech Andrusiewicz. Jak dodaje, świadczenie dla emerytów będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Najniższe świadczenie dla emerytów to w 2019 roku 1100 złotych brutto, czyli 935 złotych na rękę. Po zmianach minimalna emerytura wzrośnie do 943 złotych, co oznacza 8 złotych zysku „na czysto”.

Zobacz także

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odpowiedzialny za wypłatę świadczeń, automatycznie zastosuje niższą stawkę podatku. Podobnie jak w przypadku pracowników, świadczenia za cały 2019 rok w zeznaniu rocznym zostaną rozliczone według stawki 17,75 procent. Zakład musi bowiem uwzględnić 9 miesięcy ze stawką 18 procent i 3 miesiące ze stawką 17 procent.

RadioZET.pl