Zamknij

1500 zł dopłaty do czynszu. Jak dostać pieniądze?

19.01.2021 08:45
klucz do mieszkania
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Osoby, których przychody spadły przez pandemię COVID-19 mogą otrzymać dopłaty do płaconego czynszu. Maksymalna wysokość wsparcia to 1500 zł miesięcznie.

Lockdown oznacza ciężkie czasy nie tylko dla przedsiębiorców. Zamrożenie gospodarki dotknęło także pracowników, którzy muszą pogodzić się z perspektywą obniżenia zarobków, a nawet zwolnienia. Sytuacja w hotelarstwie jest tak ciężka, że pracę straciła niemal połowa zatrudnionych w branży osób.

Osoby, które przez pandemię poczuły wyraźne pogorszenie sytuacji finansowej, mogą liczyć na pomoc w opłacaniu czynszu. Można już ubiegać się o obiecywane przez rząd od miesięcy wsparcie.

1500 zł dopłaty do czynszu. Dla kogo, jak dostać?

Pierwsze informacje o możliwości otrzymania dopłat do płaconego czynszu zaczęły pojawiać się jeszcze w kwietniu 2020 roku, a więc bezpośrednio po wdrożeniu pierwszego lockdownu. Program był jednak kilkukrotnie opóźniony, by wreszcie zostać uruchomiony w styczniu 2021 roku.

Wsparcie w postaci dopłaty do czynszu kierowane jest do osób, które przez pandemię i lockdown odnotowały spadek przychodów. Po pomoc mogą sięgnąć osoby, które wykażą spadek średnich zarobków o 25 procent w porównaniu do 2018 roku.

W ramach programu można otrzymać maksymalnie 1500 zł dopłaty do czynszu na miesiąc – nie więcej, niż 75 procent opłaty – na okres 6 miesięcy. Wsparcie może zostać przyznane zarówno na przyszłość, jak i na okres miniony. Cofnąć można się maksymalnie do marca 2020 roku.

Dopłatę do czynszu będą mogły otrzymać osoby, które spełnią wymóg dotyczący obniżenia przychodów oraz wynajmowały mieszkanie komunalne, lokal towarzystwa budownictwa albo należący do osób prywatnych lub firm przed 14 marca 2020 roku.

Wnioski o dopłatę do czynszu można składać do 31 marca 2021 roku w MOPS. Świadczenia będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl