Zamknij

150 zł do emerytury z powodu pandemii. ZUS zwiększa świadczenia

08.12.2021 12:46
150 zł do emerytury z powodu pandemii. ZUS zwiększa świadczenia
fot. Mateusz Jagielski/East News

Od początku pandemii groźnym wirusem zaraziło się 3,7 mln Polaków, a z jego powodu zmarło 86 tysięcy osób. Te smutne statystyki przyczyniają się jednak do podniesienia wysokości emerytur. Z informacji podanych przez „Super Express” wynika, że COVID-19 przyczynił się do skrócenia średniej długości życia Polaków, a ten czynnik jest jednym z kluczowych przy wyliczaniu przez ZUS wysokości emerytury.

Emerytury to dla wielu polskich seniorów jedyne źródło utrzymania. Większość z nich żyje bardzo skromnie, ponieważ pobierają niewielkie państwowe świadczenie. Dodatkowym problemem jest inflacja. Waloryzacja może nie zrekompensować wzrostu cen.

Programem, który także ma przyczynić się do wzrostu emerytur jest Polski Ład. Od 1 stycznia 2022 roku większość seniorów otrzyma podwyżkę emerytur netto. To rezultat podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego do 30 t ys zł. Nowy system przynosi także zerowy PIT seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego kontynuują karierę zawodową.

Wzrost emerytur z powodu COVID-19

„Super Express” pisze o podniesieniu wysokości emerytury o 150 zł z powodu obniżenia średniej długości życia.

Przyznawane świadczenia są przez to wyższe nawet o 6 proc. W czwartej fali pandemii mamy znowu dużą śmiertelność, a do tego chorują i umierają także osoby młode. Należy więc wnioskować, że świadczenia przyznawane w 2022 r. również będą wyższe niż w latach wcześniejszych

Oskar Sobolewski, Instytut Emerytalny

Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że Polka, która zdecyduje się przejść na emeryturę w wieku 60 lat i do tej pory zgromadziła w ZUS środki w wysokości pół miliona złotych to otrzyma emeryturę w wysokości 2018,57 zł. Co by się stało, gdyby podjęła decyzję o odejściu na emeryturę rok wcześniej? W takiej sytuacji otrzymywałaby świadczenie niższe o 100 zł miesięcznie.

Czy podobnie wygląda sytuacja u mężczyzn? Polak, który uzbierał 500 tys zł w ZUS i przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat otrzyma 2447,38 zł miesięcznie. Gdyby zakończył aktywność zawodową rok wcześniej, otrzymałby o 149,59 zł miesięcznie mniej.

RadioZET.pl/Money.pl/SuperExpress