Zamknij

150 mln zł na startupy technologiczne w Polsce i w Europie

Olga Papiernik
28.11.2017 13:57
150 mln zł na startupy technologiczne w Polsce i w Europie
fot. Climate KIC on Unsplash

Fundusz venture capital Market One Capital (MOC) rozpoczął działalność i planuje zainwestować ok. 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich z kategorii marketplace i SaaS, poinformował fundusz. W przedsięwzięcie zainwestuje European Investment Fund (EIF) z udziałem 50%. Pierwsze inwestycje zaplanowano na IV kw. tego roku.

Market One Capital planuje zainwestować w ok. 30 spółek z Polski i Europy (Hiszpania, Włochy, Rumunia, Ukraina). Fundusz skupia się na dwóch głównych kategoriach - przede wszystkim Marketplace (Saas based) oraz Software.

Market One Capital (MOC) będzie zarządzany przez cztery osoby rozwijające do tej pory dwa w Polsce fundusze: Protos VC (Marcin Kurek, Jakub Ślusarczyk, Michał Skrzyński) i Hedgehog Fund (Marcin Zabielski).

Chcemy inwestować w to, na czym się najlepiej znamy i uważamy, że jest najbardziej przyszłościowe, czyli 'SaaS based Marketplaces'. Biznesy w tym modelu mają olbrzymi potencjał. Wiele branż się zmienia, digitalizuje i potrzebuje dobrze pomyślanych, innowacyjnych rozwiązań, „kojarzących" dostawców usług i produktów z tymi, którzy ich poszukują. Chcemy finansować najlepsze projekty w tej kategorii - powiedział partner w MOC Marcin Zabielski.

W fundusz postanowiły zainwestować m.in.: Przemek Gacek i Maciej Noga (założyciele Pracuj.pl), Mariusz Gralewski (założyciel Znanylekarz / Docplanner), Marcin Grzymkowski (założyciel Eobuwie.pl), Paweł Chodaczek (Adpilot, RTB House, Cloud Technologies), Łukasz Olek (Walutomat.pl) oraz Tomasz Kraus i Łukasz Haluch (założyciele Brainly.com). Oprócz przedsiębiorców, którzy stworzyli jedne z najbardziej znanych polskich startupów, w MOC zaangażują kapitał także doświadczeni inwestorzy i fundusze VC z Polski i Europy: Paweł Chudziński (partner w Point Nine Capital), Enern Investments, RTA Ventures oraz Xevin Investments.

Działalność funduszu będzie koordynowana z dwóch biur: w Warszawie i Barcelonie.

ISBnews/OP