Zamknij

Czy za 15 sierpnia można odebrać dzień wolny?

13.08.2020 16:58
Czy pracownikom należy się dzień wolny za 15 sierpnia?
fot. Shutterstock/Kwitka (ilustracyjne)

15 sierpnia, czyli święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej, wypada w tym roku w sobotę. Czy pracownikom przysługuje w związku z tym dodatkowy dzień wolny?

Sobota 15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) będące również świętem Wojska Polskiego. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy.

Jak w świetle prawa należy rozliczyć w harmonogramie pracy święto, które wypada w sobotę? Sprawdziliśmy w przepisach prawa pracy.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Co do zasady za święto przypadające w sobotę przysługuje nam dzień wolny w innym terminie. Mówi o tym art.30 § 2, zgodnie z którym „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Zobacz także

Taki zapis jest równoznaczny z tym, że każdy pracodawca powinien obniżyć wymiar pracy w związku ze świętem przypadającym w sobotę i wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny. Jeśli tego nie zrobi, u pracowników zgromadzą się godziny nadliczbowe, za które pracodawca musiałby zapłacić.

Co istotne, pracodawcy powinni wyznaczyć pracownikom jeden dzień wolny, który wypadał będzie jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. Zwykle w firmach stosuje się miesięczne okresy rozliczeniowe.

RadioZET.pl