Zamknij

Czy 15 i 16 sierpnia sklepy będą otwarte?

12.08.2020 16:04
15 sierpnia 2020. Czy sklepy będą otwarte? To Święto Wojska Polskiego
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP, będą otwarte sklepy? Czy 16 sierpnia jest niedzielą handlową? Odpowiadamy na te pytania stawiane przez klientów w całym kraju.

Weekend 15-16 sierpnia 2020 roku upłynie pod znakiem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, nazywanej również Cudem nad Wisłą. W sobotę w Polsce obchodzone będą dwa święta: Wojska Polskiego (państwowe) oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (kościelne).

15 sierpnia jest świętem wolnym od pracy co oznacza, że tego dnia również będzie zamkniętych większość sklepów. Co więcej, zakupów w marketach i innych punktach handlowych nie zrobimy dzień później, w niedzielę 16 sierpnia.

Zobacz także

Tego dnia wypada kolejna niedziela bez powszechnego handlu. Najbliższa niedziela, kiedy można zrobić zakupy we wszystkich sklepach, zaplanowana jest na 30 sierpnia. 

Zakaz handlu w niedziele. Zasady

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku z epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Zobacz także

Od 30 maja, w ramach wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodarki, rząd zniósł limity klientów w sklepach i galeriach. Nadal obowiązuje jednak wymóg noszenia maseczek oraz udostępniania klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Przedsiębiorcy domagają się od rządu Mateusza Morawieckiego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Argumentują to stratami podczas pandemii koronawirusa. Do tej pory rząd utrzymuje, że dotychczasowe zasady handlu w niedziele zostają utrzymane, choć nie wykluczone są rozmowy o poluzowaniach regulacji.

RadioZET.pl/PAP