Zamknij

15 maja zdejmiemy maseczki. Ale tylko po spełnieniu trudnego warunku

13.05.2021 18:34
przechodnie z założonymi maseczkami
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obowiązek zakrywania na otwartej przestrzeni ust i nosa maseczkami zniknie w Polsce 15 maja 2021 roku. Trzeba je będzie zakładać, korzystając z komunikacji miejskiej, wchodząc do sklepu czy przemieszczając się po klatce schodowej w bloku. Rząd zapisał także w rozporządzeniu wyjątek, w którym wciąż trzeba będzie nosić maseczki na zewnątrz. Będzie ciężko go uniknąć.

Lockdown zostanie wygaszony szybciej, niż początkowo zapowiadał rząd. Harmonogram odmrażania gospodarki został zaktualizowany: o ponad tydzień wcześniej otworzą się kina, o jeden dzień szybciej będzie można wybrać się na siłownię lub do klubu fitness.

Polacy z niecierpliwością czekają na 15 maja 2021, gdy otworzone zostaną ogródki gastronomiczne i zniknie obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. Rząd obwarował tę ostatnią zmianę istotnym zastrzeżeniem, przez które może się okazać, że maseczkę trzeba będzie nosić cały czas mimo braku nakazu.

Od 15 maja 2021 teoretycznie bez maseczek. W praktyce często trzeba będzie je nosić

Zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni będzie najbardziej widocznym luzowaniem obostrzeń. Polacy mają już dość tego środka zapobiegawczego, co widać co chwilę na ulicach. Ciepła aura zachęca do wystawiania z maseczki nosa lub wręcz przesunięcia jej na brodę.

Trzecia fala zachorowań jest według rządu w odwrocie, nadszedł więc czas na łagodzenie obostrzeń. Zgodnie z harmonogramem, od 15 maja 2021 nie trzeba będzie już nosić maseczek na otwartym powietrzu.

Rząd pozwala na to jednak pod jednym warunkiem: że od innych osób dzielić nas będzie przynajmniej 1,5 metra odstępu. Jeśli więc znajdziemy się w tłocznym miejscu, lub będziemy mijać innych ludzi w mniejszej odległości, idąc chodnikiem, maseczkę trzeba będzie mieć założoną. Utrzymywanie takiej odległości jest według rozporządzenia obowiązkowe:

Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r., w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo – jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (...) z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

rozporządzenie rządu

Takie rozwiązanie, jak wskazał członek Rady Medycznej ds. COVID-19 prof. Miłosz Parczewski, wynika wprost z badań naukowych. Z analiz rozprzestrzeniania się koronawirusa wynika, że przy zachowaniu 1,5 metra odstępu zarażenie się na otwartym powietrzu jest „praktycznie niemożliwe”.

Obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki cały czas będzie obowiązywać w pomieszczeniach zamkniętych, między innymi w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

RadioZET.pl/wp.pl