Zamknij

15 lat Polski w UE. Komisja Europejska wyliczyła korzyści z członkostwa

Piotr Drabik
30.04.2019 15:42
15 lat Polski w UE. Komisja Europejska opublikowała raport o korzyściach z akcesji
fot. Lukasz Szelag/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Podwojenie zamożności Polaków, stworzenie ponad 2 mln miejsc pracy, tysiące kilometrów nowych dróg - to tylko niektóre korzyści, jakie odniosła Polska w ciągu minionych 15 lat, od kiedy dołączyła do UE. Zestawienie przygotowała Komisja Europejska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

Co Polska zyskała na członkostwie w Unii?

Według raportu Komisji Europejskiej, w ramach polityki spójności, a także planu inwestycyjnego dla Europy, czyli od 2014 roku, Unia przeznaczyła ogromne sumy na pomoc nowym państwom członkowskim w wyrównaniu różnic w poziomie rozwoju i dochodu.

15 lat Polski w UE. Andrzej Duda wspomina: Z przejęciem oczekiwałem na wyniki referendum

Z jej danych wynika, że od 2003 roku PKB Polski na mieszkańca wzrósł o 22 punkty procentowe w porównaniu ze średnią UE. W latach 2003–2018 PKB Polski na mieszkańca wzrósł o 100 proc., co oznacza, że w tym czasie nastąpiło podwojenie zamożności Polaków.

W okresie 2004-2020 na inwestycje w Polsce przeznaczono 175 mld euro w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Dodatkowo od 2014 roku w ramach planu inwestycyjnego Jeana-Claude'a Junckera przeznaczono dodatkowo 18,3 mld euro dla naszego kraju.

"Dzięki europejskim funduszom strukturalnym i inwestycyjnym oraz planowi Junckera, od 2014 r., kiedy przewodnictwo Komisji Europejskiej przejął Jean-Claude Juncker, wsparcie otrzymały 92 893 polskie małe i średnie przedsiębiorstwa" - wskazuje KE. Od 2002 roku, nie tylko dzięki środkom z kasy UE, stworzono w Polsce 2,6 mln miejsc pracy.

Morawiecki: polexit to strach na wróble postawiony przez opozycję

Od 2014 roku finansowanie w ramach funduszy strukturalnych odpowiada 56 proc. wszystkich inwestycji publicznych w Polsce. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w ostatnim dziesięcioleciu UE zainwestowała w ramach funduszy strukturalny równowartość 2 262 euro na jednego mieszkańca.

Osiągnięciem na rzecz spójności w minionej dekadzie jest wybudowanie lub zmodernizowanie 12 200 km dróg, przyczynienie się do powstania 151 tys. miejsc pracy czy zapewnienie ponad 9 mln mieszkańców Polski dostępu do sieci szerokopasmowych.

Bruksela powtarza argument, którym Polska posługiwała się przy poprzednich negocjacjach budżetowych, że inwestycje UE w nowych państwach członkowskich mogą jeszcze bardziej bezpośrednio przyczynić się do tworzenia miejsc pracy i stymulacji wzrostu w innych państwach członkowskich. Przedsiębiorcy z tych państw mogą bowiem pracować jako wykonawcy przy realizacji projektów finansowanych przez UE za granicą.

Z przedstawionych przez KE szacunków wynika, że prawie jedna trzecia wpływu polityki spójności na PKB Niemiec pochodzi z programów finansowania realizowanych w innych państwach członkowskich.

Komisja przypomniała też, że jednolity rynek jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów na całym świecie. Od momentu przystąpienia Polski do UE bezpośrednie inwestycje zagraniczne jako procent PKB w UE wzrosły ponad dwukrotnie – z 15,2 proc. PKB w 2004 r. do 40,9 proc. PKB w 2017 roku.

Zobacz także

15 lat Polski w UE

O północy 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP.
1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE.

Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.

Członkostwo Polski w UE zostało poprzedzone referendum akcesyjnym z 7 i 8 czerwca 2003 roku. Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu. 22,55 proc. było przeciwnych. Oddano też 0,72 proc. głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 58,85 proc. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD