Zamknij

15. emerytura na święta? Zrekompensowałaby drożyznę w sklepach

02.12.2021 15:59
emerytka zaglądająca do portfela
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wysoka inflacja sprawia, że coraz więcej emerytów musi rezygnować z części zakupów z powodu drożyzny. W listopadzie 2021 częściowym ratunkiem była wypłata 14. emerytury. Godne święta mogłaby zapewnić grudniowa „piętnastka”.

Emerytury w Polsce są za niskie, przez co wielu seniorów nie stać na prowadzenie godnego życia. Systemowym rozwiązaniem problemu byłoby podwyższenie świadczeń, rząd zdecydował się na wypłatę 13. emerytury, zamiast przeznaczyć te pieniądze na zwiększenie comiesięcznych wypłat z ZUS.

W listopadzie 2021 inflacja sięgnęła już 7,7 procent, tymczasem przyjęta przez rząd waloryzacja emerytur na 2022 rok wynieść ma 4,89 procent. Jeśli wskaźnik nie zostanie odpowiednio podniesiony, to świadczenia stracą na realne wartości i nawet po podwyżce kupić będzie można za nie mniej, niż rok wcześniej. Z powodu wysokiego tempa wzrostu cen seniorzy będą mogli liczyć na otrzymanie w 2022 roku dodatku osłonowego, czyli pieniędzy mających zrekompensować część inflacyjnych podwyżek. W 2021 roku taką rolę mogłaby pełnić 15. emerytura.

15. emerytura w grudniu 2021? Seniorzy chcą pomocy z powodu wysokiej inflacji

Rok 2022 przyniesie emerytom wiele finansowych emocji. Z jednej strony Polski Ład został tak przygotowany, żeby spora część seniorów dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł otrzymywało wyższe emerytury netto, czyli na rękę, nawet mimo wprowadzenia nowej, samodzielnej składki zdrowotnej płaconej od każdego złotego dochodu.

Z drugiej strony wysoka inflacja może sprawić, że biorąc pod uwagę realną siłę nabywczą, seniorzy zbiednieją. Według szacunków Instytutu Emerytalnego, powstałych po przekazaniu przez GUS informacji o wysokości inflacji w listopadzie 2021 roku, wskaźnik waloryzacji może zostać ostatecznie podniesiony do 6,15 procent. Wzrost cen może jednak zbliżyć się nawet do 10 procent, a inflacja według prognoz NBP ma rosnąć do początku 2022 roku.

Inflacja czyni spustoszenia w emeryckich portfelach już dziś: część produktów żywnościowych podrożała w ciągu roku o ponad 80 procent. Na święta przydałby się więc dodatkowy zastrzyk gotówki – na przykład w postaci 15. emerytury.

O ten pomysł „Super Express” spytał posła PiS, Tadeusza Cymańskiego, który ideę poparł, stawiając jednak warunek wprowadzenia kryterium dochodowego.

Piętnastka powinna trafić do najbiedniejszych emerytów, do tych, którzy mają minimalne świadczenie (do 1250 zł brutto).

Tadeusz Cymański

„Super Express” zlecił także przeprowadzenie badania poparcia dla pomysłu wypłaty 15. emerytury Instytutowi Badań Pollster. Z wyników sondy wynika, że za wypłatą dodatkowego świadczenia opowiedziało się 61 procent ankietowanych.

Czy do wypłaty dojdzie? Niestety, emeryci będą musieli pogodzić się z ograniczeniami budżetowymi na święta: nawet gdyby rząd chciał i miał na „piętnastkę” pieniądze, to nie ma szans na wystarczająco szybkie uchwalenie prawa, na podstawie którego 15. emerytura byłaby wypłacana.

RadioZET.pl/Super Express