Zamknij

Prezes ZUS o 14. emeryturze: nie zajmujemy się tym w tej chwili

21.07.2020 09:59
14. emerytura w 2021 roku. Kiedy? Prezes ZUS o świadczeniu
fot. Marian Weyo/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak wyglądają prace nad 14. emeryturą, którą obiecał rząd PiS-u? Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w rozmowie z portalem Money.pl podkreśliła, że kierowana przez nią instytucja "nie zajmuje się tym tematem".

14. emerytura to jeden z głównych programów PiS podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Projekt rządowy zakładał, że pod koniec 2021 roku zostanie wypłacone kolejne świadczenie dla seniorów, niezależne od 13. emerytury wprowadzonej już na stałe. 

Czternaste świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.). To jednak zapewnienia sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Jakie są obecnie szanse na realizację tego świadczenia?

14. emerytura w 2021 roku. Czy zostanie wypłacona?

Została o to zapytana w rozmowie z portalem Money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

Zobacz także

Jeżeli chodzi o 13. emeryturę, to my mamy regulacje ustawowe i one się nie zmieniły. O 14. emeryturze nie mamy regulacji ustawowych. To jest jakaś dyskusja nad projektami i założeniami

Gertruda Uścińska

Dopytana o szczegóły 14. emerytury oraz możliwość ograniczenia wypłaty 13. emerytury powiedziała wprost, że ZUS "tego w nowych warunkach nie liczył i nie analizował". - Na to pytanie możemy odpowiedzieć, jak to do nas trafi (ustawa w sprawie 14. emerytury - przyp. red.) (...) Nie liczyliśmy 14. emerytury w tej chwili. Nie zajmujemy się tym w tej chwili (...) Jak będzie projekt ustawy o 14. emerytury, to na pewno będziemy liczyć - doprecyzowała prof. Uścińska. 

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa rządzący w ogóle nie wspominają o dalszych losach pomysłu wypłaty czternastego świadczenia dla emerytur u rencistów. W kwietniu została dokonana wypłata tegorocznej 13. emerytury, która wyniosła 1200 zł brutto dla każdego emeryta i rencisty. 

W lutym 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadziła na stałe 13. emeryturę jako cykliczne świadczenie. 

RadioZET.pl/Money.pl