Zamknij

Posłanka KO: 14. emerytura to pieniądze skradzione niepełnosprawnym

21.01.2021 12:33
Iwona Hartwich o 14. emeryturach
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Czternasta emerytura to pieniądze skradzione niepełnosprawnym? Posłanka Iwona Hartwich swoim wpisem na Twitterze wywołała lawinę komentarzy.

Czternastka emerytura, zgodnie z rządowym planem, ma być wypłacona w 2021 roku. Sejm debatuje nad projektem.

Tymczasem posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich apeluje do emerytów, by pamiętali, że dodatkowe świadczenie „to pieniądze skradzione niepełnosprawnym”.

14. emerytura i spór o finansowanie świadczenia

Emerycie! Pamiętaj, że TWOJA 14. emerytura to pieniądze skradzione przez PiS osobom z niepełnosprawnościami” – napisała na Twitterze Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Iwona Hartwich to posłanka Koalicji Obywatelskiej, która jeszcze przed rozpoczęciem politycznej działalności, brała udział w protestach w Sejmie wraz z niepełnosprawnym synem. Strajkujący domagali się wyższych świadczeń na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dlaczego wpis parlamentarzystki na Twitterze wywołał lawinę komentarzy? Nie sposób nie przyznać Iwonie Hartwich racji mówiąc o powiązaniu funduszy dla niepełnosprawnych z trzynastą i czternastą emeryturą, choć sam dobór słów okazał się niefortunny.  

W 2019 roku po fali protestów, których główną postacią była Hartwich, rządzący utworzyli Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Głównym sponsorem tego funduszu są najzamożniejsi Polacy, zobowiązani do opłaty tzw. daniny solidarnościowej. Wpływy z nowego podatku miały wesprzeć tylko niepełnosprawnych.

Rząd  Prawa i Sprawiedliwości miał jednak zobowiązania także względem seniorów, którym obiecał trzynastkę, a teraz także czternaste emerytury. Skąd wziąć na to pieniądze? Rząd znalazł sposób. Z nazwy funduszu usunięto frazę „osób niepełnosprawnych”. Tym samym Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni się w Fundusz Wsparcia, znany także pod nazwą Fundusz Solidarnościowy. To z tego źródła finansowane są dodatkowe emerytury dla seniorów, tym samym pula pieniędzy dla niepełnosprawnych skurczyła się.

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych – wynika z procedowanego w Sejmie projektu ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Internauci skrytykowali jednak wpis posłanki sugerując niewłaściwy dobór słów. Wskazywali, że pisanie o „skradzionych pieniądzach” jest sugeruje na obarczanie winą emerytów. Użytkownicy Twittera dodali, że „dieta poselska to też pieniądze skradzione podatnikom”. W komentarzach czytamy także, że tego typu wpisy tworzą niepotrzebne podziały. Użytkownicy Twittera zwrócili też uwagę na fakt, że wśród niepełnosprawnych jest też sporo emerytów.

Posłanka szybko wytłumaczyła się ze swoich słów. Dodała, że nie mała na myśli „tego, że emeryci kogokolwiek okradają”.

PiS zabrał pieniądze osobom niepełnosprawnym z Funduszu Solidarnościowego i wydał je na czternastki dla emerytów” – doprecyzowała Iwona Hartwich.

RadioZET.pl/Twitter