Zamknij

14. emerytura nie dla Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego?

22.01.2021 18:17
Kaczyński nie dostanie 14-stki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East news

Nie wszyscy emeryci otrzymają obiecane przez rząd czternastki. Dodatkowego świadczenia nie otrzyma m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

14. emerytura po raz pierwszy zostanie wypłacona emerytom jesienią 2021 roku – zdecydował Sejm. Seniorzy mogą liczyć zatem na zastrzyk gotówki: dostaną ekstra nawet 2500 złotych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, choć pobiera emeryturę, nie skorzysta na czternastym świadczeniu – podał „Super Express”. Dlaczego?

Czternastka nie dla Kaczyńskiego

Posłowie przyjęli projekt wprowadzający 14. emeryturę dla seniorów. W 2021 roku emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki: otrzymają łącznie nawet 2500 złotych ekstra.

Posłowie zdecydowali też o wzrośnie minimalnej emerytury. Ta wyniesie nie 1200, lecz 1250 złotych. Tyle samo, czyli o 50 złotych więcej wyniesie też trzynastka, a także czternastka, która po raz pierwszy zostanie wypłacona seniorom. Łącznie 9 milionów seniorów w 2021 roku może otrzymać nawet 2500 zł dodatkowo.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński załapie się tylko na trzynaste świadczenie. To przyznawane jest emerytom bez względu na zarobki. Polityk nie otrzyma jednak czternastki. Powód? Za dużo zarabia.

Jaką emeryturę pobiera Jarosław Kaczyński?

92 872 zł – to kwota, która w 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymał z ZUS – wynika z oświadczenia majątkowego polityka. W przeliczeniu, jego miesięczna emerytura to około 7700 złotych.

Zgodnie z projektem, pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Z kolei ci, którzy każdego miesiąca otrzymują przelew z ZUS hojniejszy niż 4,2 tys. złotych, nie dostaną ani grosza. W tym gronie z emeryturą przekraczającą 7 tysięcy złotych jest prezes PiS.

14. emerytura. Kiedy przelew?

Czternastka trafi na konta seniorów automatycznie, emeryci nie muszą składać wniosków, by otrzymać świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pieniądze w terminie wypłaty listopadowych świadczeń.

RadioZET.pl