Zamknij

14. emerytura będzie wypłacona z automatu. Uwaga na fałszywych „urzędników”

24.09.2021 11:58
Czternasta emerytura. Uwaga na oszustów
fot. Marek BAZAK/East News

Oszuści podszywający się pod pracowników ZUS-u wyłudzają od seniorów dane pod pretekstem pomocy w wypełnieniu wniosków o czternastkę. Zakład apeluje o ostrożność i przypomina: nie trzeba składać żadnych wniosków o 14. emeryturę.

Czternastka, czyli dodatkowa emerytura, trafi na konto seniorów już w listopadzie bieżącego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że ekstra wypłata wyniesie do 1250,88 zł brutto.

O dodatkowe świadczenie nie trzeba składać żadnych wniosków, choć nie wszyscy seniorzy są tego świadomi. Wykorzystują to z kolei oszuści, którzy podszywają się pod pracowników ZUS-u i wyłudzają dane emerytów.

Czternastka wypłacona będzie z automatu. Uwaga na oszustów!

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - podkreśla Zakład.

ZUS dowiedział się, że do seniorów dzwonią oszuści podający się za urzędników. Fałszywi „pracownicy ZUS” oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę i pytają o dane osobowe emeryta.

Chciałbym przestrzec, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem 

rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Zakład ostrzega przed oszustami. Podanie im jakichkolwiek danych grozi niemałymi kłopotami finansowymi. Przestępcy często zadłużają się w imieniu seniorów, zaciągając pożyczki na gigantyczne kwoty.

Czternasta emerytura w 2021 roku. Dla kogo?

Każdy emeryt, którego świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto, otrzyma czternastkę w pełnej kwocie tj. 1250,88 zł brutto.

Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Przykład? Emeryt ze świadczeniem równym 3000 zł brutto otrzyma czternastkę o 100 złotych niższą tj. 1150 zł. I tak aż do osiągnięcia kwoty 4150 zł brutto pobieranej emerytury. Wtedy senior nie otrzyma czternastki.

RadioZET.pl/ZUS/PAP