Zamknij

14. emerytura. Maląg: otrzyma ją ponad 9 mln osób

26.02.2020 17:31
14. emerytura 2021. Kiedy wypłacana? Minister rodziny: otrzyma ją 9 mln osób
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Czternastą emeryturę otrzyma ponad dziewięć milionów emerytów i rencistów - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Marlena Maląg poinformowała, że pieniądze trafią do ponad dziewięciu milionów osób.

Zobacz także

Czternasta emerytura trafi do tych osób, które otrzymują niższe świadczenia, stąd mniejsza liczba uprawnionych niż w przypadku trzynastej emerytury. Zależy nam, by tym osobom żyło się lepiej, stąd decyzja o dodatkowym wsparciu finansowym

Marlena Maląg

14. emerytura. Kto dostanie?

Przy wypłacie tzw. czternastek będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę.

Oznacza to, że pełną czternastkę w wysokości najniższej emerytury dostaną te osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Pozostali otrzymają czternastkę zmniejszoną, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę - np. jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego czternastka będzie zmniejszona o 100 zł.

Zobacz także

Dodatkowe świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom i egzekucjom, nie będzie też miało wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy ulgę rehabilitacyjną. Zapewniam, nikt nie będzie stratny

Marlena Maląg

Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 r. oszacowano na ok. 10,6 mld zł.

W 2021 roku świadczenie to zostanie wypłacone ok. 9,1 mln emerytom i rencistom (ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób w niższej). Większości uprawnionych świadczenie zostanie wypłacone w listopadzie 2021 r.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP