Zamknij

14. emerytura na pewno w 2021 roku - zapewnia minister Maląg

18.12.2020 09:54
14. emerytura 2021. Kiedy? Jaka kwota? Marlena Maląg o szczegółach
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Czternasta emerytura zostanie wypłacona w czwartym kwartale 2021 roku - zapewniła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że ustawa w tej sprawie zostanie uchwalona na początku roku.

Czternasta emerytura to jedna z obietnic wyborczych, którą w 2019 roku złożyło Polakom Prawo i Sprawiedliwość. Pomimo upływu kolejnych miesięcy odpowiednia ustawa w tej sprawie nadal nie została uchwalona i podpisana przez prezydenta.

Ponadto kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa zrodził wątpliwości, czy nadal będzie wystarczająco dużo środków w budżecie państwa na dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. W grę wchodzi również 13. emerytura - potwierdzona obowiązującą ustawą i wypłacana od 2019 roku. Do sprawy odniosła się na antenie radiowej Jedynki minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura. Czy będzie?

Pytana o 13. emeryturę powiedziała, że "już w 2020 roku została podjęta ustawa, że na mocy ustawy emeryci będą to świadczenie otrzymywali". - Pierwsze świadczenie, przypomnę, było wypłacone w roku 2019 - dodała.

Zobacz także

Odnosząc się do pytania o realizację 14. emerytur powiedziała: - Projekt przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021, wypłaty są przewidziane na czwarty kwartał, pieniądze zabezpieczone w budżecie.

Maląg dopytywana, czy dzisiaj już nie ma wątpliwości, że jesienny termin wypłaty 14. emerytury będzie dotrzymany, odpowiedziała: - Tak jak powiedziałam, projekt tej ustawy, który był procedowany na Radzie Ministrów, czeka teraz na prace w Sejmie, już jest skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a więc zapewne w pierwszym kwartale 2021 roku będzie procedowany, tak że nie ma niebezpieczeństwa.

- Jesteśmy gotowi do realizacji, są zabezpieczone środki, w mojej ocenie to jest najważniejsze i gwarantuję, że jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek, to na pewno świadczenie to będzie realizowane - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej.

14. emerytura. Dla kogo?

Zgodnie z rządowym projektem ustawy, który w lutym 2020 roku został przedstawiony opinii publicznej, świadczenie będzie przysługiwało osobom, które w dniu 31 października 2021 roku będą miały prawo do świadczeń określonych w projektowanej ustawie.

Zobacz także

Dodatkowe świadczenie, w kwocie najniższej emerytury, otrzymają osoby pobierające świadczenia w kwocie do 2900 złotych brutto. Jeśli ktoś przekroczy ten próg, to będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. Co oznacza, że czternastka będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

W uzasadnieniu do projektu ustawy podano, że dodatkowym rocznym świadczeniem objętych będzie ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość – 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych, a dodatkowe wsparcie zostanie wypłacone z urzędu, w listopadzie 2021 roku. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

Zgodnie z prognozą waloryzacji, najniższa emerytura w 2021 roku wyniesie 1250 zł brutto. Po odliczeniu podatków i innych opłat, świadczenie na rękę to ok. 1068 zł. Tyle samo wyniesie zarówno 13., jak i 14. emerytura w pełnym wymiarze.

RadioZET.pl/PAP