Zamknij

14. emerytura. Rząd przyjął projekt ustawy

25.02.2020 15:54
14. emerytura 2021. Dla kogo? Kiedy wypłata? Rząd przyjął projekt ustawy
fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o czternastej emeryturze. Zgodnie z nim świadczenie ma zostać wypłacone po koniec 2021 roku. Jednak czternastka nie trafi w równej wysokości do wszystkich emerytów i rencistów, jak w przypadku trzynastki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Żyrardowie (woj. mazowieckie) uczestniczyła w uroczystym podpisaniu przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. trzynastki.

Podczas tego spotkania szefowa MRPiPS poinformowała, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Zobacz także

Maląg zapewniła, że czternasta emerytura będzie wypłacana w końcówce 2021 roku.

14. emerytura. Zasady

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że w 2021 roku czternaste świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.).

W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, czternastka będzie wypłacana na zasadzie złotówka za złotówkę, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Zobacz także

Większość czternastek byłaby wypłacona w listopadzie 2021 roku.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP