Zamknij

14. emerytura w 2021 roku. Ile wyniesie i kto ją dostanie?

25.02.2020 08:38
14. emerytura 2021. Dla kogo? Kiedy? Kryterium dochodowe? Podano szczegóły
fot. Matej Kastelic/Shutterstock (ilustracyjne)

Blisko 2 mln emerytów i rencistów nie otrzyma pełnej czternastej emerytury - podał portal Money.pl. Dodatkowe świadczenie ma być wypłacone jednorazowo w 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Czternasta emerytura, która została ogłoszona w ubiegłym roku, była jedną z główną obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi. 

Do tej pory znane były tylko podstawowe informacje o nowym świadczeniu. Według portalu Money.pl, znane są już szczegóły wypłaty czternastej emerytury. Projektem ma się zająć na wtorkowym posiedzeniu rząd Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także

Czternasta emerytura. Dla kogo?

Czternastka w pełnej wysokości będzie dostępna dla osób, które co miesiąc dostają mniej niż 120 proc. średniej emerytury w Polsce. 

Obecnie ta średnia wynosi około 2236 zł - według danych ZUS-u za pierwsze półrocze 2019 roku. Według szacunków partii rządzącej czternastka będzie dostępna dla emerytów i rencistów, którzy nie będą dostawać więcej niż 2900 zł brutto miesięcznie w przyszłym roku.

Po przekroczeniu progu będzie obowiązywać zasada złotówka za złotówkę - świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę, która jest powyżej 2900 zł brutto. 

Według szacunków Money.pl, 22 proc. emerytów pobiera świadczenia powyżej progu 2900 zł. To oznacza, że na dodatkowe świadczenie od rządu nie załapie się ponad 2 mln emerytów. 

Władze w ten sposób chcą ograniczyć koszty czternastej emerytury.

Zobacz także

Biorąc pod uwagę, że świadczenie wyniesie 1,3 tys. zł brutto i otrzyma je blisko 6 mln seniorów pobierających pieniądze z ZUS, to koszy czternastej emerytury w 2021 roku wyniosą 7,8 mld zł.

- Limit będzie, wszyscy świadczenia nie dostaną, tak jest zapisane w projekcie ustawy - tłumaczył Stanisław Szwed, wiceminister rodziny w rozmowie z Money.pl. Dodał, że świadczenie ma zostać wypłacone w listopadzie 2021 roku. Nie wiadomo, czy czternasta emerytura będzie cykliczna. Przez ostatnie miesiące politycy PiS sugerowali, że świadczenie może być wypłacane na stałe.

Czternasta emerytura. Ile wyniesie?

Podobnie, jak w przypadku trzynastki, jej wysokość ma być ustalana na podstawie minimalnej emerytury. W tym roku jest to 1200 zł brutto. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrost tego świadczenia z ostatnich dwóch lat, to w 2021 roku minimalna emerytura wyniesie 1300 zł brutto.

We wtorek prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę o wprowadzeniu dodatkowego świadczenia dla seniorów, tzw. trzynastkę. Świadczenie w wysokości 1200 zł brutto ma być wypłacone w tym roku w kwietniu i otrzymają je wszyscy emeryci i renciści.  

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl