Zamknij

14. emerytura. Rząd podał termin wypłaty pieniędzy

22.06.2021 19:23
emerytka z pieniędzmi
fot. Marek BAZAK/East News

13. emerytura została wypłacona seniorom w kwietniu 2021 roku. Na kolejne bonusowe świadczenie, czyli 14. emeryturę, trzeba będzie jednak poczekać. Dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone na grudniowe święta.

14. emerytura będzie wypłacana tylko w 2021 roku. Rząd przyznał, że nie zamierza już sięgać po ten sposób poprawiania sytuacji finansowej seniorów w przyszłości.

Los emerytów i rencistów ma poprawić się dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu. Eksperci przyjrzeli się założeniom programu i okazało się, że nie jest to do końca prawda: na nowych zasadach podatkowych stracić mają 4 różne grupy seniorów, w tym ci otrzymujący najniższe świadczenia. Zanim Polski Ład zacznie obowiązywać, część emerytów otrzyma w 2021 roku dodatkowe świadczenie. Rząd zadeklarował, kiedy seniorzy mogą spodziewać się bonusowych pieniędzy.

14. emerytura. Data wypłaty świadczenia

Wysokość 14. emerytury wyniesie maksymalnie 1250,88 zł, a więc równowartość emerytury minimalnej. W przeciwieństwie do „trzynastki”, dodatkowe świadczenie nie będzie jednak przysługiwać wszystkim.

Pełną kwotę otrzymają tylko osoby z najniższymi świadczeniami, do 2900 zł brutto. Każdy 1 złoty powyżej tej wartości będzie obniżał wysokość otrzymywanej „czternastki” o 1 zł, a osoby otrzymujące 4150 złotych brutto nie otrzymają świadczenia wcale.

Kiedy można się spodziewać wypłat 14. emerytur? Minister Marlena Maląg zdradziła, że seniorzy będą musieli jeszcze poczekać.

Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wynikało, że wypłata „czternastek” planowana jest na listopad 2021 roku. Taki termin wydaje się być prawdopodobny, jako że seniorzy otrzymaliby dodatkowe pieniądze przed grudniem i Bożym Narodzeniem.

14. emerytura ma być przekazywana razem z podstawowym świadczeniem. ZUS realizuje wypłaty w ciągu całego miesiąca, jeśli więc „czternastka” byłaby przekazywana w grudniu, część seniorów otrzymałaby pieniądze już po świętach.

RadioZET.pl/MRiPS