Zamknij

Dzięki robotom powstanie 133 mln nowych miejsc pracy do 2022 r., a 75 mln zniknie

Olga Papiernik
17.09.2018 16:44
robot
fot. AFP/EAST NEWS

Do 2022 r. w wyniku rozwoju robotyzacji na świecie zniknie 75 mln istniejących miejsc pracy a powstanie133 mln nowych  - podał w poniedziałek serwis BBC. Zagrożeni są m.in pracownicy pocztowi czy kasjerzy; zwiększy się natomiast zapotrzebowanie na nauczycieli i programistów.

Jak wskazano, rozwój technologii informatycznych umożliwi lepsze gospodarowanie zasobem siły roboczej m.in. poprzez przesuwanie pracowników do nowych rodzajów zajęć.

Dzięki robotom i zastosowaniu nowoczesnych algorytmów poprawi się wydajność pracy na istniejących stanowiskach - wskazało BBC, cytując raport Światowego Forum Ekonomicznego. Dodano, że powstanie też wiele nowych zawodów.

Będą  potrzebni nauczyciele, programiści czy analitycy danych

Wzrośnie np. zapotrzebowanie nie tylko na analityków danych, programistów, czy specjalistów ds. mediów społecznościowych, ale też osoby wykonujące zawody wymagające "cech ludzkich". Chodzi m.in. o nauczycieli i pracowników branży usług - zaznaczono.

Sekretarki, księgowi czy kasjerzy nie będą potrzebni

Jednocześnie wiele zawodów, jak wskazuje Światowe Forum Ekonomiczne, stanie się zbędnych. "Roboty płynnie zastąpią pracowników firm księgowych, pocztowych, robotników fabryk, kasjerów, osoby wykonujące funkcje sekretarskie" - wyliczono.

Zobacz także

Podkreślono, że w związku ze znaczącymi zmianami na rynku pracy jeszcze istotniejsze stanie się ciągłe doszkalanie i doskonalenie kwalifikacji.

Szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos wezwała w związku z tym rządy do opracowania zabezpieczeń społecznych dla pracowników wykonujących zawody zagrożone wyginięciem.

PAP/Magdalena Jarco/OP