Zamknij

130 inwestycji za 80 mld zł - rząd zachęca samorządy do współpracy

Olga Papiernik
10.02.2018 15:16
130 inwestycji za 80 mld zł - rząd zachęca samorządy do współpracy
fot. East News

Rząd będzie zachęcał samorządy do udziału w projektach w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) - zadeklarował w sobotę wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. Jak przypomniał, obecnie projektów PPP jest 116 o wartości ok. 6 mld zł.

- Chcemy promować PPP, dlatego są odpowiednie zapisy w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Jeden z nich zakłada, że do 2020 r. ma być 100 nowych PPP, w tym 10 uruchomionych w dużych projektach infrastrukturalnych, których stroną będzie rząd - powiedział Słowik w trakcie II Ogólnopolskiego Forum Samorządów w Jasionce k. Rzeszowa. Głównymi tematami dyskusji na forum były perspektywy rozwoju samorządów oraz współpraca tego szczebla administracji z rządem.

Słowik przypomniał, że rząd przygotował ok. 40 zmian w prawie, które ułatwią realizację PPP i niedługo będzie nad nimi debatował Sejm.

Wiceminister podkreślił, że przygotowana została też lista ponad 130 inwestycji, które mają być realizowane w ramach PPP, o wartości ok. 80 mld zł. - W przypadku ok. 30 proc. tych projektów uruchomiona została już procedura wyboru partnera społecznego  - dodał Słowik.

Inny uczestnik dyskusji wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki podkreślił z kolei, że jego resort będzie współpracował z samorządami szczególnie w ramach programu odnowy obszarów wiejskich. Podkreślił, że samorządy mają w tym programie "szczególną rolę do odegrania".

Na dobrą współpracę samorządów z rządem przy realizacji Programu Rodzina 500 plus zwrócił natomiast uwagę Mirosław Przewoźnik dyr. biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zaznaczył, że programy społeczne rządu przełożyły się na rozwój gospodarczy kraju. Przewoźnik dodał, że dzięki Programowi Rodzina 500 plus nastąpił spadek ubóstwa polskich rodzin z 6,5 proc. do 4,7 proc.

PAP/Wojciech Huk/OP