Zamknij

13. i 14. emerytura. Kiedy pieniądze trafią do seniorów?

09.03.2020 09:24
13. i 14. emerytura. Dla kogo? Od kiedy? Harmonogram wypłat
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Emeryci i renciści w tym roku otrzymają trzynastkę, a w przyszłym roku czternastkę. Kiedy dokładnie przelewy z ZUS-u trafią na konta seniorów?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

13. emerytury - zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę - mają zostać wypłacone w kwietniu tego roku. Z kolei 14. emerytury mają trafić do seniorów w listopadzie 2021 roku. Świadczenia były jednym z podstawowych punktów programu PiS w ostatnich wyborach do europarlamentu i Sejmu oraz Senatu. 

13. emerytura. Kiedy wypłata?

Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów będą wypłacane zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jak podał dziennik "Fakt", przelewy z 13. emeryturami zaplanowano 1, 3, 6, 10, 15, 20, 25 i 30 kwietnia 2020 roku. 

Zobacz także

Zdaniem gazety do Świąt Wielkanocnych (12-13 kwietnia) połowa seniorów uprawnionych do dodatkowego świadczenia powinno otrzymać pieniądze. Reszta otrzyma świadczenia po Świętach. W 2020 roku 13. emerytura zostanie wypłacona w sumie dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych.

Tymczasem "Fakt" zwrócił uwagę na problem 1,5 mln osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Otrzymają oni 13. emeryturę najpóźniej, prawdopodobnie w ostatni dzień miesiąca, tuż przed majówką.

Dlaczego? - Świadczenia i zasiłki przedemerytalne pochodzą z innego systemu. Poza tym są wypłacane "z dołu". Czyli świadczenie za kwiecień wypłacane jest w maju, za listopad – dopiero w grudniu (...) Stąd zapewne taki nietypowy termin wypłat - podkreślił dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Fakt".

Zobacz także

13. emerytura. Ile wyniesie?

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami trzynaste emerytury będą rokrocznie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto. Oznacza to, że na rękę emeryci i renciści otrzymają 981 zł netto. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu. Nie trzeba po nie składać specjalne wnioski.

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Zobacz także

Całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł. Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

Po raz pierwszy trzynastki, w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 r. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób.

14. emerytura. Kiedy wypłata?

"Fakt" podał również terminy wypłaty 14. emerytury w 2021 roku. 

Według harmonogramu ZUS, czternastki trafią do emerytów i rencistów 29 października oraz 5, 10, 15, 19, 25 listopada i 1 grudnia. Ostatni termin jest szczególnie waży dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Ze względu na obowiązujące przepisy, podobnie jak w przypadku trzynastek, te osoby otrzymają świadczenia w innej kolejności.  

14. emerytura. Ile wyniesie?

Czternaste świadczenie, zgodnie z projektem ustawy przyjętej przez rząd, w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.).

Zobacz także

W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, czternastka będzie wypłacana na zasadzie złotówka za złotówkę, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Większość czternastek ma być wypłacona w listopadzie 2021 r.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 r. oszacowano na ok. 10,6 mld zł. W 2021 r. świadczenie to zostanie wypłacone ok. 9,1 mln emerytom i rencistom, z czego ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób w niższej. 

RadioZET.pl/Fakt/PAP