Zamknij

Kto otrzyma trzynastkę w maju? Ruszają ostatnie wypłaty emerytur

06.05.2020 11:57
13. emerytura. Kiedy wpłata? Dla kogo trzynastka w maju?
fot. MONKPRESS/East News

Trzynastki, czyli dodatkowe emerytury, trafiły w kwietniu do 8,5 mln seniorów. Wypłata ostatniej transzy świadczeń ruszy w maju. Kto może liczyć na przelew?

Trzynastki, czyli ekstra emerytury dla seniorów to jeden z elementów polityki socjalnej Prawa i Sprawiedliwości. Od 2019 roku dodatkowe świadczenie zasila budżet milionów emerytów. W 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci trzynastkę w kwocie 1200 złotych dla ponad 9 milionów emerytów.  

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że do emerytów i rencistów trafiło łącznie ponad 10 mld złotych w kwietniu. 8,5 mln seniorów już otrzymało świadczenie. W maju ruszą ostatnie wypłaty.

Kto otrzyma trzynastkę w maju?

Docelowo dodatkowa emerytura trafi do prawie 9.8 mln emerytów i rencistów. Ostatnia transza zostanie wypłacona w maju. Świadczenia trafią do tych osób, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Zobacz także

Koszt wypłaty trzynastek w 2020 roku oszacowano na 11,7 mld złotych.

Trzynastka a koronawirus. Maląg: wypłaty nie są zagrożone

Epidemia koronawirusa znacznie obciążyła budżet państwa. Wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwiększyły się bowiem m.in ze względu na wypłaty świadczeń postojowych. Równolegle wpływy budżetowe maleją zważywszy na zwolnienia ze składek dla przedsiębiorców na czas epidemii. Czy to oznacza, że harmonogram wypłat trzynastek może się zmienić?

Resort pracy uspokaja i dodaje, że wypłata świadczeń odbywa się bez zakłóceń.

Chcę uspokoić wszystkich rencistów i emerytów, którzy obawiali się o swoje świadczenia. Mimo stanu epidemiologicznego trzynasta emerytura jest wypłacana zgodnie z harmonogramem. Dotrzymujemy obietnicy 

– mówi minister Maląg

Jednocześnie zapewniła, że wypłata ostatniej transzy świadczeń w maju również będzie przebiegać bez żadnych zakłóceń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/MRPiPS