Zamknij

Kalendarz wypłat trzynastek. ZUS podał datę ostatnich przelewów

23.04.2020 07:59
Trzynasta emerytura. Kalendarz wypłat 2020. Kiedy przelew z ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że większość emerytów otrzymała już trzynaste świadczenia. Ostatnie wypłaty ruszą 25 kwietnia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynastki, czyli ekstra emerytury dla seniorów to jeden z elementów polityki socjalnej Prawa i Sprawiedliwości. Od 2019 roku dodatkowe świadczenie zasila budżet milionów emerytów. W 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci trzynastkę w kwocie 1200 złotych dla ponad 9 milionów emerytów.  

Jak wskazuje ZUS, świadczenie już trafiło do 8 milionów seniorów. Ponad 7,8 mld złotych trafiło do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Pozostali niebawem otrzymają pieniądze na konta. Ostateczny termin wypłat to 25 kwietnia, jednak z racji, że data ta wypada w sobotę, emeryci i renciści otrzymają trzynastkę już w piątek.

Wypłata dodatkowych świadczeń przebiega prawidłowo. Podobnie jest z emeryturami i rentami. Wszyscy uprawnieni otrzymają trzynastkę, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli najczęściej 981 zł na rękę 

– podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Kto otrzyma trzynastą emeryturę?

W świetle prawa trzynastkę dostanie każdy uprawniony do emerytury, w tym także pomostowej i renty. Pieniądze trafią też do rodziców korzystających ze specjalnego świadczenia uzupełniającego w ramach programu Mama 4 plus.

Zobacz także

Wypłata świadczeń następuje z automatu, nie jest konieczne składanie wniosków. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Kiedy wypłacane są trzynastki?

ZUS wypłaca ekstra świadczenia zwykle razem z emeryturą lub rentą. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń komorniczych, zatem emeryci nie muszą obawiać się egzekucji.  Łączny koszt programu Emerytura plus  to około 11,75 mld zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/ZUS