Zamknij

13. emerytura. Ile już wypłacono pieniędzy?

18.04.2020 08:33
13. emerytura. Ile netto? Na wypłatę czeka ponad 3 mln osób
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Około 3,3 mln emerytów i rencistów czeka na wypłatę 13. emerytury. Jak podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, wypłacono już prawie 8 mld zł z puli na dodatkowe świadczenie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynasta emerytura zostaje wypłacona po raz drugi - wcześniej stało się to w maju 2019 roku.

Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wypłata 13. emerytur nie jest w żaden sposób zagrożona w związku z epidemią koronawirusa.

Trzynaste emerytury zostaną wypłacone zgodnie z planem i nie ma powodu do obaw

Marlena Maląg

13. emerytura. Ile już wypłacono?

Pieniądze te trafiają do emerytów i rencistów razem z kwietniową emeryturą lub rentą, zawsze w terminie płatności świadczenia.

Zobacz także

Nie trzeba składać żadnego wniosku – jeżeli dana osoba ma prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2020 roku, to na pewno otrzyma trzynastą emeryturę

Marlena Maląg

Szefowa resortu rodziny poinformowała, że dotychczas wypłacone zostało świadczenie dla około 6,5 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę ponad 7,8 mld złotych.

Łącznie wypłacimy 11,7 miliardów złotych dla około 9,8 milionów świadczeniobiorców, a więc już ponad połowa z nich otrzymała pieniądze

Marlena Maląg

13. emerytura. Ile na rękę?

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej wypłacane jest 981 zł netto.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka - podzielona w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Zobacz także

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami.

Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika. 

Pod koniec przyszłego roku, zgodnie z planami rządu Mateusza Morawieckiego, ma zostać wprowadzone nowe świadczenie - 14. emerytura. Po tym, jak rząd uchwalił projekt ustawy w tej sprawie, Sejm jeszcze nie zajął się tym dokumentem. 

Również brak jednoznacznych zapewnień ze strony rządzących, że 14. emerytura zostanie wypłacona pomimo kryzysu związane z pandemią koronawirusa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP