Zamknij

13. emerytura a komornik. Czy banki mogą blokować pieniądze?

22.04.2020 10:58
13. emerytura a komornik. Dlaczego banki blokują pieniądze?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Zdarzają się przypadki, że banki na wniosek komornika blokują pieniądze z 13. emerytury. Tymczasem te pieniądze nie podlegają takim zajęciom. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynasta emerytura jest wypłacana w kwietniu i docelowo ma ją otrzymać ponad 9 mln emerytów i rencistów. 

Świadczenie w wysokości 1200 zł brutto (około 981 zł netto), jak podkreślało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nie jest obciążone zajęciami komorniczymi. Mimo to zdarzają się przypadki, że banki podejmują takie decyzje. 

Zobacz także

13. emerytura. Dlaczego bank blokuje pieniądze?

Portal WP.pl opisał przypadek kobiety z Opola, której pieniądze z 13. emerytury zostały zablokowane przez bank.

Zazwyczaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) potrąca jedną czwartą normalnej i wysyła ją komornikowi. Pozostała część świadczenia jest chroniona prze egzekucją. Dlatego banki, widząc przelew z ZUS-u na koncie dłużnika, nie powinny blokować pieniędzy.

- Bank uwzględnia 13. emeryturę jako środki wyłączone spod egzekucji i są one udostępniane klientom. W tym przypadku prosimy o kontakt klientki z bankiem i z pewnością wyjaśnimy tę sprawę niezwłocznie - zapewnił Piotr Utrata z biura prasowego ING Bank Śląski, cytowany przez portal.

Zobacz także

W takich sytuacjach pomoc zadeklarował rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk. W rozmowie z WP.pl podkreślił, że kwestia identyfikacji środków, jakie wpływają na zajęty rachunek, to odpowiedzialność banku.

Na tym etapie dłużnik może złożyć komornikowi wyjaśnienia, wykazując źródło pochodzenia środków, wówczas możliwe jest dokonanie ograniczenia zajęcia

Krzysztof Pietrzyk

Z zajęć komorniczych wyłączone są również inne świadczenia, jak 500 plus oraz tzw. kwota wolna od egzekucji. Obecnie wynosi 75 proc. najniższej krajowej, czyli 1950 zł brutto. Pozostaje ona na koncie bankowym do dyspozycji dłużnika i może on nią rozporządzać - przypomniało WP.pl.

Kwota wolna uwzględnia wszystkie wpływające pieniądze na rachunek, które nie są zwalniane innymi przepisami ustawy

Piotr Utrata

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl