Zamknij

13. emerytura. Wypłacono już ponad 3 mln złotych

10.04.2020 07:58
13. emerytura 2020. Kiedy wypłata? Ile kwota netto?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzynasta emerytura trafiła już do 2,5 mln osób. Do tej pory wypłata dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów kosztowała ponad 3 mld zł – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem 13. emerytura bez przeszkód trafi do wszystkich seniorów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Resort rodziny zapewnił, że 13. emerytury zostaną wypłacone zgodnie z planem i nie ma powodu do obaw - nawet podczas stanu epidemii koronawirusaPieniądze trafiają do emerytów i rencistów razem z kwietniową emeryturą lub rentą, zawsze w terminie płatności świadczenia.

Nie trzeba składać żadnego wniosku – jeżeli dana osoba ma prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2020 r., to na pewno otrzyma trzynastą emeryturę.

Zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przelewy z 13. emeryturami powinny odbyć się 1, 3, 6, 10, 15, 20, 25 i 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

Do 8 kwietnia bieżącego roku wypłacono już ponad 3 miliardy złotych w ramach trzynastej emerytury. Pieniądze trafiły do około 2,5 miliona emerytów. W tym roku świadczenie na łączną kwotę ponad 11 miliardów złotych trafi do około 9,8 miliona emerytów i rencistów

Marlena Maląg

Czy 13. emeryturę przyniesie listonosz?

Emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenie pocztą, a nie posiadają konta w banku, także ją otrzymają.

Na tę chwilę nie mamy żadnych sygnałów, by poczta zrezygnowała z dostarczania przesyłek, w tym przede wszystkim płatności

Marlena Maląg

Poczta Polska przygotuje bezpieczne koperty, które doręczy pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad higieny.

Zobacz także

13. emerytura. Ile na rękę?

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej na rękę wypłacane jest 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka - podzielona w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Według zapowiedzi rządu PiS, pod koniec 2021 roku ma zostać wypłacona również 14. emerytura. Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa i rodzącego się kryzysu gospodarczego, z ust rządzących nie padła żadna twarda deklaracja w tej sprawie.

Rządowy projekt ustawy w tej sprawie nie został rozpatrzony jeszcze przez Sejm.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP