Zamknij

13. emerytura. Jest apel o podwyżkę świadczenia do 1200 zł na rękę

10.03.2020 08:10
13. emerytura 2020. Dla kogo? "Trzynastka powinna wynosić 1200 zł na rękę"
fot. Matej Kastelic/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzynasta emerytura powinna być wyższa - podkreśliła Elżbieta Ostrowska, szefowa Związku Emerytów i Rencistów. W rozmowie "Super Expressem" zasugerowała, że seniorzy powinni dostawać 1200 zł na rękę, a nie brutto, jak jest w tym roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

13. emerytura, po tym jak ustawę w sprawie dodatkowego świadczenia podpisał prezydent Andrzej Duda, ma zostać wypłacona w kwietniu. Emeryci i renciści otrzymają po 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę. 

W rozmowie z "Super Expressem" o wyższy dodatek dla seniorów zaapelowała Elżbieta Ostrowska, szefowa Związku Emerytów i Rencistów.

Zobacz także

Liczymy na to, że ta trzynastka w przyszłości będzie wynosiła 1200 złotych na rękę

Elżbieta Ostrowska

Podkreśliła, że dodatkowe świadczenie jest dużym wsparciem dla seniorów, ale mimo to jego wysokość nie jest satysfakcjonująca.

Emeryci cieszą się z tego dodatku, to zasilenie emeryckich portfeli, wyraz szacunku państwa dla starszych osób, ale byłoby dobrze, żeby ta kwota była wyższa. Mamy nadzieję, że ta kwota brutto będzie w przyszłości kwotą na rękę dla seniorów

Elżbieta Ostrowska

13. emerytura. Ile wyniesie?

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami trzynaste emerytury będą rokrocznie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto. Oznacza to, że na rękę emeryci i renciści otrzymają 981 zł netto. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Zobacz także

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu. Nie trzeba po nie składać specjalne wnioski.

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł. Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

Po raz pierwszy trzynastki, w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 r. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express