Zamknij

13. emerytura. Prezes ZUS: jesteśmy gotowi

15.02.2020 16:06
13. emerytura 2020. Dla kogo? Prezes ZUS: jesteśmy gotowi na wypłatę
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Dokładnie 981 zł - tyle na rękę otrzymają emeryci i renciści w ramach tzw. trzynastki. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że Zakład jest gotowy do wypłaty dodatkowych świadczeń. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynaste emerytury mają zostać wypłacone po raz drugi - pierwszy raz stało się to w maju 2019 roku. Ustawa w tej sprawie trafiła z parlamentu na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezes ZUS wskazała, że dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu.

Zobacz także

13. emerytura. Ile wyniesie?

Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Zaznaczyła, że trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2020 roku.

Przypomniała, że trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

Zobacz także

W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto - czyli 981 zł netto. Dodała, że z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Prezes ZUS przekazała, że całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 roku zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4 plus.

Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent. To zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni

Gertruda Uścińska

Zobacz także

13. emerytura. Dla kogo?

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania trzynastek mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) i z budżetu państwa.

W czwartek Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główna z nich zakładała wykreślenie zapisów wskazujących, że trzynastki będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

Po raz pierwszy trzynastki, w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 roku. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. W 2021 roku rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP