Zamknij

Trzynasta emerytura. Czy wypłata nie jest zagrożona?

13.02.2020 08:17
13. emerytura 2020. Dla kogo? Kiedy? PiS zapewnia o wypłacie świadczenia
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Politycy PiS-u zapewniają, że wypłata trzynastej emerytury w tym roku i kolejnych latach jest niezagrożona. Wcześniej Senat wprowadził poprawki o zmianie finansowania świadczenia. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynasta emerytura, która pierwszy raz została wypłacona w 2019 roku, ma zostać wprowadzona na stałe. Do Sejmu wróciła ustawa w tej sprawie z poprawkami Senatu. 

Najważniejsza z nich dotyczyła finansowania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów i wykreślenie zapisów wskazujących, że trzynastki będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Za odrzuceniem poprawek Senatu opowiedziała się już sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

- Trzynasta emerytura obroniona. Wczoraj (we wtorek - przyp. red.) na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która miała zablokować wypłatę 13. emerytury - tego świadczenia, które jest należne dziesięciu milionom emerytów i rencistów - mówiła Aneta Czerwińska, rzeczniczka PiS.

Zobacz także

"Świadczenie zostanie wypłacone"

Głosowanie w tej sprawie odbędzie w czwartek podczas obrad izby niższej.

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - w rozmowie z TVP Info przypomniała, że jest dodatkowe świadczenie będzie przekazane w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1200 zł. Świadczeniem będzie objęte ponad 9,8 mln osób, co przekłada się na prawie 12 mld zł.

Zapewniamy, że w miesiącu kwietniu świadczenie zostanie wypłacone

Marlena Maląg

Zwróciła przy tym uwagę na zarzut, o którym mówi opozycja, czyli że to świadczenie odbywa się kosztem osób niepełnosprawnych.

To nie jest prawda. Wszystkie programy, które zostały zapoczątkowane dla osób niepełnosprawnych (...) będą realizowane

Marlena Maląg

CZY WIESZ ŻE?

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP