Zamknij

13. i 14. emerytura. Ile, kiedy, komu i jakie wyjątki

31.03.2021 12:51
13. emerytura od kwietnia. Ile, kiedy, komu, jakie wyjątki
fot. insta_photos/Stutterstock.com.pl

Dodatkowe emerytury zostaną wypłacone seniorom już w kwietniu. Część z nich dostanie pieniądze jeszcze przed świętami.Ile wyniosą w tym roku „trzynastki”, „czternastki”i komu się należą?

Lockdown i pandemia koronawirusa sprawiły, że ZUS zmienił wyliczenia dotyczące wysokości emerytur.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że będziemy żyli o rok krócej, dlatego osoby, które w tym roku przejdą na emeryturę mogą liczyć na wyższe świadczenie.

Emerytury. Trzynastki, czternastki

Wysokość trzynastej emerytury wynosi w 2021 roku 1250,88 zł brutto. Seniorzy otrzymają ją wraz z podstawowym świadczeniem, które jest wypłacane w stałych terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Oficjalnie „trzynastka” należy się wszystkim emerytom, ale w praktyce pojawił się wyjątek, przez który seniorzy stracą prawo do dodatkowych pieniędzy od państwa. Jest nim dorabianie do wcześniejszej emerytury lub renty. Osoby, które otrzymują takie świadczenie i pracując zarobią więcej niż 6719 zł 70 gr (130 proc. średniej płacy), na 13. emeryturę nie mają co liczyć.

Z kolei czternasta emerytura będzie wypłacana w listopadzie 2021 roku. Otrzymają ją osoby, które pobierają obecnie najniższe świadczenia od państwa. Ile wyniesie? Rząd planuje kwotę  1250,88 zł, ale w przypadku wyższych emerytur wypłata będzie pomniejszana o różnicę pomiędzy otrzymywaną emeryturą a kwotą 2900 zł brutto.

Emerytury. Dodatkowe świadczenia

Tzw. "trzynastka" w 2021 roku to 1022 zł na rękę dla emerytów i rencistów z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, rencistów i emerytów – rolników, a także dla osób, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne.

Źródłem finansowania mają być pieniądze z Funduszu Solidarnościowego oraz budżet państwa. Na 14. emeryturę rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł.

RadioZET.pl