Zamknij

13. emerytura. Prezydent podpisał ustawę

25.02.2020 15:21
13. emerytura 2020. Kiedy wypłata? Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza na stałe trzynastą emeryturę. Świadczenie ma zostać wypłacone w kwietniu w wysokości 1200 zł brutto.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w maju 2019 roku.

Zgodne z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, świadczenie dla emerytów zostało wprowadzone na stałe. W tym roku ma zostać wypłacone w kwietniu i wyniesie 1200 zł brutto, czyli w wysokości minimalnej emerytury. 

Zobacz także

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie) z udziałem zwolenników Dudy.

13. emerytura. Zasady

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Zobacz także

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP