Zamknij

12 tysięcy złotych na dziecko. Sejm za nowym świadczeniem

17.11.2021 19:43
Kolejne pieniądze na dzieci
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już tylko od podpisu prezydenta zależy wejście w życie nowego 500 plus. Sejm opowiedział się za ustawą o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym.

500 plus na drugie i kolejne dziecko przez dwa lata? Już od 1 stycznia 2022 roku rodziny będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie.

Sejm przyjął ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, który zakłada wypłatę kolejnych pieniędzy na dzieci.

Dodatkowe 500 plus na dzieci

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie - przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm w środę 17 listopada odrzucił poprawki Senatu i przyjął ustawę o nowym świadczeniu na dzieci. Nowe 500 plus czeka już tylko podpis prezydenta.

Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Nowe świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tysięcy zł na dziecko 

Marlena Maląg

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie zajmie się ZUS, który od nowego roku ma przejąć także obsługę 500 plus. Sejm nie zgodził się na przyjmowanie papierowych wniosków, zatem rodzice będą składać dokumenty tylko przez internet.

To kwota dofinansowania pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki.

RadioZET.pl/PAP