Zamknij

12 tysięcy złotych na dziecko. Prezydent podpisał ustawę

02.12.2021 11:08
Nowe 500 plus na dzieci
fot. radoszki/shuttterstock (ilustracyjne)

Dodatkowe świadczenie w łącznej kwocie 12 tys. zł od 1 stycznia 2022 roku będzie przysługiwało rodzicom w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Polski Ład rozszerzył katalog świadczeń na dzieci. Obok popularnego 500 plus rodzice będą mogli ubiegać się o dodatkowe 500 złotych miesięcznie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nawet przez dwa lata.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Wyjaśniamy, na jakich zasadach przyznawane będzie nowe świadczenie.

1000 plus od 1 stycznia 2022. Na jakich zasadach?

Do rodzin od nowego roku trafi nowe świadczenie obiecane w Polskim Ładzie. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy adresowany jest do rodziców drugiego i kolejnego dziecka w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów.

– Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2022 r. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą pieniądze z ZUS. Będą mogli także wybrać, czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok.

Rząd szacuje, że w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

400 plus dla pozostałych dzieci

Rodzice, którzy nie kwalifikują się jako beneficjenci RKO, mogą ubiegać się o dofinansowanie żłobka. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

RadioZET.pl/gov.pl