Zamknij

12 tys. zł na dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 2022 roku

11.06.2021 13:13
12 tys. zł na dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 2022 roku
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

„Kapitał opiekuńczy” dla rodzin ma przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice będą mogli wybrać okres i wysokość przekazywanego świadczenia. Projekt ma zacząć obowiązywać od 2022 roku

.

Polski Ład to nowy program Zjednoczonej Prawicy, który ma sprawić m.in., że podniosą się wskaźniki demograficzne, a w Polsce zacznie rodzić się więcej dzieci. 

Jednym z pomysłów zawartych w Polskim Ładzie, aby tak się stało, jest Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy. Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że ustawa w tej sprawie zostanie wprowadzona w życie wraz z początkiem 2022 roku.

Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy w 2022 roku

Rząd szykuje „kapitał opiekuńczy” dla rodzin. Oznacza to, że każde drugie i kolejne dziecko, które ukończyło rok życia, ale nie ma jeszcze skończonych 36 miesięcy, otrzyma łącznie 12 tys. zł. Rodzice wybiorą, czy chcą przelew 1000 złotych każdego miesiąca przez rok, czy 500 złotych przez dwa lata.

Warunkiem uzyskania świadczenia będzie uprzednie złożenie wniosku. Jego obsługą ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szefowa resortu rodziny powiedziała w Radiu Wrocław, że ustawa dot. kapitału opiekuńczego zostanie wprowadzona w życie jako jedna z pierwszych, wynikających z Polskiego Ładu.

Jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 roku będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

Minister rodziny Marlena Maląg

Szefowa resortu rodziny zapewniła, że to nie jedyna planowana forma wsparcia dla polskich rodzin. Zgodnie z jej deklaracją, będą pojawiać się kolejne zachęty dla młodych, aby stać ich było na powiększenie rodziny.

- Będziemy wprowadzać takie zachęty, które przede wszystkim młodym ludziom ułatwią decyzję, że wchodzą w związek małżeński i rodzi się pierwsze dziecko i kolejne dzieci. Dlatego robimy wszystko, aby takie mechanizmy zostały wprowadzone. Mamy 500 plus, będzie teraz kapitał rodzicielski, kapitał opiekuńczy. Myślę, że działania, które są jeszcze niezwykle potrzebne są z zakresu rynku pracy – minister Marlena Maląg.

Rząd pracuje nad projektami prorodzinnymi, które dopiero mają zostać ogłoszone. Będą wprowadzane w ramach krajowej strategii demograficznej.

RadioZET.pl/PAP