Zamknij

12 000 zł na dziecko nie jest jeszcze pewne. Maląg: to propozycja

17.05.2021 16:34
500 zł na akcje urodzenia
fot. MONKPRESS/East News

1000 plus na drugie dziecko to jeden z programów prorodzinnych wpisanych w Polski Ład. Ministra Marlena Maląg przyznała, że pomysł będzie jeszcze konsultowany, jego ostateczna wersja może więc różnić się od zaprezentowanych założeń.

Polski Ład określany był  przez obóz rządzący początkowo jako „reset systemu podatkowego”, by w końcu dorobić się miana „inwestowania w polskie rodziny”. Program ma przynieść dodatkowe świadczenia dla wielodzietnych rodzin.

Jednym z nich ma być przyznanie 12 000 zł na drugie dziecko: kwota według zapisów Polskiego Ładu będzie wypłacana w ratach po osiągnięciu przez potomka jednego roku. Rodzice będą mogli zdecydować, czy wolą otrzymywać po 1000 zł przez 12 miesięcy, czy raczej po 500 zł przed dwa lata. Świadczenie ma przysługiwać niezależnie od 500 plus – a przynajmniej tak wpisano w prezentację Polskiego Ładu. Ministra Marlena Maląg przyznała, że kwestie związane z przyznawaniem dodatkowych pieniędzy mogą się jeszcze zmienić.

Polski Ład: 12 000 zł na dziecko. Świadczenie będzie jeszcze konsultowane i może się zmienić

500 plus zostaje i nie zmieni się w Polskim Ładzie. Wiadomość przekazana przez ministrę Marlenę Maląg jest zarówno dobra, jak i zła. Pozytywnie przez beneficjentów została odebrana deklaracja kontynuowania programu, ambiwalentnie zaś zapowiedź braku podwyżki i waloryzacji świadczenia. Przynajmniej do 2023 roku, gdy odbywać się będą wybory parlamentarne.

Ministra rodziny i polityki społecznej wskazała, że w Polskim Ładzie znajdą się rozwiązania mające zachęcać do jak najwcześniejszego zakładania rodziny. Jednym z zapowiedzianych komopentów jest przeznaczenie 1,5 mld zł na stworzenie nowych miejsc w żłobkach. Przewidziane jest także dofinansowanie ponoszonych przez rodziców opłat.

Większe zainteresowanie wzbudziła deklaracja przekazywania rodzicom, którzy dochowali się drugiego dziecka, łącznie 12 000 zł na „dowolne wydatki”. Jak zastrzegła jednak ministra Marlena Maląg, jest to na razie tylko propozycja, która będzie jeszcze poddawana konsultacjom.

Drugim komponentem jest propozycja wypłaty świadczenia rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. W Polskim Ładzie przewidziano, że w sumie będzie to 12 tys. zł.

Marlena Maląg

Owocem konsultacji ma być świadczenie, które „będzie akceptowane przez Polaków”. Dyskusje na pewno dotyczyć będą sposobu wypłacania pieniędzy, niewykluczone jednak, że pojawią się głosy dotyczące zmniejszenia bądź zwiększenia kwoty wsparcia.

Konsultacje mają rozpocząć się jeszcze w maju 2021 roku, po oficjalnym, bardziej szczegółowym zaprezentowaniu rozwiązań socjalnych Polskiego Ładu. Nowe świadczenia mogą zacząć przysługiwać najwcześniej w 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP